Saimoe Wiki
Advertisement
Saimoe Wiki

This article will cover r/anime's seasonal contests for the year 2021.

It's the same tournament format as before: 2 days of nominations, 2 days of qualifying/seeding rounds, and 64-player single-elimination bracket. The winner of the final match gets the "Best Girl of [season]" title. In addition, all girls who reach the quarter-finals of each seasonal will qualify for the "Best Girl of 2021" contest.

After discussions concerning "contest burnout" in Best Girl 8, the schedules from Spring onwards were downsized: qualifying rounds will now last 1 day, and each round will also last 1 day, reducing the duration of each seasonal contest to 9 days. The tournament format still remains the same.


Rules[]

Copied from the website:

  • Only female characters that have appeared in [their respective seasonal] TV anime or that appeared for the first time in a multiple cour show during this period are allowed. They can be animals/creatures as long as they can talk with human characters, are main characters themselves or are part of an anime mostly consisting of non-human characters.
  • Movie characters are allowed as long as its first BD release with English subtitles occurred during the season at hand. Check the r/anime discussion threads to make sure when they came out.
  • TV Sequels/multiple cour girls that aren't appearing for the first time are NOT allowed.
    • Exceptions: For multiple cour girls, If they failed to make it into the bracket for the previous season, they may be renominated again.
    • For sequels and remakes, if their last TV appearance was over 15 years ago they may be nominated.
  • Characters with Non-TV Animeography in the last 15 years can only have a max of three works since then.
  • Limit to 4 Characters per franchise, these will be determined in the elimination round. Absolutely no exceptions to this rule.
  • Check MAL's lists to see all 2021 TV anime from each season. (Winter, Spring, Summer, Fall.)
  • Make sure the image links end in .png, .jpg or .jpeg, any other link may not work even if the site accepts it.
  • Please don't nominate characters who have almost zero screentime, if they make it into the bracket they won't be allowed if their show gets a sequel and they get screentime then.


Winter[]

Rounds 1-3[]

Bracket A

Bracket A
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
1 Kyouko Hori (Horimiya) 908
64 Rice Shower (Uma Musume S2) 184
1 Kyouko Hori 660
32 Mjurran (Slime Isekai S2) 456 32 Mjurran 189
33 Akari Inuyama (Yuru Camp S2) 452 1 Kyouko Hori 714
17 Demon Lord 437
16 Pandora (Re:Zero S2 cour 2) 541
49 Platelet (Cells at Work! Black) 392 16 Pandora 283
17 Demon Lord 536
17 Demon Lord / Ariel (Kumodesu) 719
48 Niki Hanada (Dr. Stone S2) 212
8 Ghislaine Dedoldia (Mushoku Tensei) 735
57 Eua (Higurashi Gou) 217
8 Ghislaine Dedoldia 568
25 Princess Flare (Redo of Healer) 421 40 Mujika (TPN) 211
40 Mujika (The Promised Neverland S2) 434 8 Ghislaine Dedoldia 516
9 Sylphiette 479
9 Sylphiette (Mushoku Tensei) 704
56 Luna (Hidden Dungeon) 231 9 Sylphiette 463
24 Fuuka Kikuchi 311
24 Fuuka Kikuchi (Tomozaki-kun) 452
41 Emma Brightness (Hidden Dungeon) 312

Bracket B

Bracket B
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
4 Eris Greyrat (Mushoku Tensei) 799
61 Regulatory T Cell (Cells at Work! S2) 204
4 Eris Greyrat 570
29 Kureha Crylet (Redo of Healer) 339 36 Sorawo Kamikoshi 226
36 Sorawo Kamikoshi (Otherside Picnic) 467 4 Eris Greyrat 706
13 Sakura Kono 397
13 Sakura Kono (Hormiya) 688
52 Olivia Servant (Hidden Dungeon) 243 13 Sakura Kono 545
20 Akari Nitta 227
20 Akari Nitta (Jujutsu Kaisen) 484
45 Kon (Kemono Jihen) 339
5 Yuki Yoshikawa (Horimiya) 744
60 Prinz Eugen (Azur Lane Slow Ahead) 214
5 Yuki Yoshikawa 506
28 Ayano Toki (Yuru Camp S2) 430 37 10A Commander 386
37 10th Army Commander (Kumodesu) 459 5 Yuki Yoshikawa 461
12 Kumoko 694
12 Kumoko (Kumodesu) 814
53 Mirai Shishiou (Dr. Stone S2) 190 12 Kumoko 626
21 Raphael 217
21 Raphael (Slime Isekai S2) 546
44 Minami Toba (Yuru Camp S2) 370

Bracket C

Bracket C
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
2 Roxy Migurdia (Mushoku Tensei) 738
63 Shiroi (Non Non Biyori S3) 148
2 Roxy Migurdia 883
31 Yuzu Izumi (Tomozaki-kun) 470 31 Yuzu Izumi 212
34 Eve Reese (Redo of Healer) 250 2 Roxy Migurdia 673
18 Minami Nanami 320
15 Mai Zenin (Jujutsu Kaisen) 506
50 Ryouko Toba (Yuru Camp S2) 248 15 Mai Zenin 465
18 Minami Nanami 507
18 Minami Nanami (Tomozaki-kun) 490
47 Riho Flavin (Last Dungeon Boonies) 166
7 Fortuna (Re:Zero S2 cour 2) 554
58 Akane Shinoda (Non Non Biyori S3) 234
7 Fortuna 622
26 Yelena (Attack on Titan S4) 310 39 Toriko Nishina 363
39 Toriko Nishina (Otherside Picnic) 420 7 Fortuna 457
10 Neiru Aonuma 535
10 Neiru Aonuma (Wonder Egg Priority) 567
55 Lola (Hidden Dungeon) 221 10 Neiru Aonuma 563
23 Aoi Hinami 404
23 Aoi Hinami (Tomozaki-kun) 446
42 U-1212 (Cells at Work! Black) 210

Bracket D

Bracket D
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
3 Ai Ohto (Wonder Egg Priority) 709
62 Phyllo (Last Dungeon Boonies) 112
3 Ai Ohto 823
30 Setsuna (Redo of Healer) 333 35 Feirune 241
35 Feirune (Kumodesu) 393 3 Ai Ohto 756
14 Momoe Sawaki 149
14 Momoe Sawaki (Wonder Egg Priority) 536
51 Albis (Slime Isekai S2) 238 14 Momoe Sawaki 579
19 Utahime Iori 418
19 Utahime Iori (Jujutsu Kaisen) 429
46 Marie (Last Dungeon Boonies) 270
6 Remi Ayasaki (Horimiya) 620
59 Kozakura (Otherside Picnic) 175
6 Remi Ayasaki 627
27 U-1196 (Cells at Work! Black) 392 27 U-1196 388
38 Suphia (Slime Isekai S2) 263 6 Remi Ayasaki 415
11 Rika Kawai 577
11 Rika Kawai (Wonder Egg Priority) 621
54 Selen Hemein (Last Dungeon Boonies) 153 11 Rika Kawai 754
22 Momo Nishimiya 266
22 Momo Nishimiya (Jujutsu Kaisen) 395
43 Hepatocyte (Cells at Work! Black) 291


Elite Eight[]

Winter Elite 8
Quarter-finals Semi-finals Final
1 Kyouko h.png Kyouko Hori 908
8 Ghislaine.png Ghislaine Dedoldia 442
1 Kyouko h.png Kyouko Hori 794
4 Eris mt.png Eris Greyrat 610 12 Kumoko.png Kumoko 660
12 Kumoko.png Kumoko 786 1 Kyouko h.png Kyouko Hori 771
2 Roxy.png Roxy Migurdia 663
2 Roxy.png Roxy Migurdia 825
10 Neiru.png Neiru Aonuma 325 2 Roxy.png Roxy Migurdia 781
3 Ai ohto.png Ai Ohto 631
3 Ai ohto.png Ai Ohto 677
11 Rika wep.png Rika Kawai 290



Spring[]

Rounds 1-3[]

Bracket A

Bracket A
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
1 Vivy (Vivy: Fluorite Eye's Song) 1282
64 Lilina (Slime Isekai Diaries) 129
1 Vivy 1006
32 Heine (Combatants Will Be Dispatched!) 565 32 Heine 213
33 Koguma (Super Cub) 489 1 Vivy 1010
16 Airi Gotou 238
16 Airi Gotou (Higehiro) 801
49 Horn (Isekai Maou S2) 306 16 Airi Gotou 615
17 Yoshi 478
17 Yoshi (Nagatoro-san) 629
48 Miku (Gokushufudou) 489
8 Elizabeth (Vivy: Fluorite Eye's Song) 922
57 Mayumi Dojima (Pretty Boy Detective Club) 290
8 Elizabeth 598
25 Parona (To Your Eternity) 752 25 Parona 518
40 Karnatia Anabald (Kumodesu) 407 8 Elizabeth 766
9 Grace 271
9 Grace (Vivy: Fluorite Eye's Song) 854
56 Shiho Ichimura (Odd Taxi) 314 9 Grace 563
24 Falfa 503
24 Falfa (Slime 300) 569
41 Shirokusa Kachi (OsaMake) 442

Bracket B

Bracket B
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
4 Anju Emma (Eighty-Six) 965
61 Marla (Megalobox S2) 205
4 Anju Emma 716
29 Kate (Shadows House) 620 29 Kate 402
36 Lou (Shadows House) 266 4 Anju Emma 725
20 Beelzebub 452
13 Sakura (Nagatoro-san) 680
52 Alicia (Full Dive RPG) 354 13 Sakura 441
20 Beelzebub 592
20 Beelzebub (Slime 300) 603
45 Mujina (SSSS.Dynazenon) 419
5 Sayu Ogiwara (Higehiro) 932
60 Reona Kisaragi (Full Dive RPG) 225
5 Sayu Ogiwara 737
28 Snow (Combatants Will Be Dispatched!) 694 28 Snow 363
37 Rui Nikaidou (Odd Taxi) 365 5 Sayu Ogiwara 659
21 Alice Kisaragi 457
12 Gamo (Nagatoro-san) 667
53 Ruka Rengoku (Demon Slayer Mugen Train) 458 12 Gamo 452
21 Alice Kisaragi 591
21 Alice Kisaragi (Combatants Will Be Dispatched!) 706
44 Maimai Yuzuriha (Zombieland Saga S2) 319

Bracket C

Bracket C
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
2 Vladilena Milize (Eighty-Six) 1137
63 Fanis Laminitus (Isekai Maou S2) 128
2 Vladilena Milize 887
31 Yume Minami (SSSS.Dynazenon) 551 31 Yume Minami 254
34 Sophia Keren (Kumodesu) 444 2 Vladilena Milize 874
18 Hinata Tachibana 277
15 Miho Shirakawa (Odd Taxi) 692
50 Yuki Mitsuya (Odd Taxi) 231 15 Miho Shirakawa 456
18 Hinata Tachibana 528
18 Hinata Tachibana (Tokyo Revengers) 716
47 Filimos (Kumodesu) 272
7 Estella (Vivy: Fluorite Eye's Song) 899
58 Chise Asukagawa (SSSS.Dynazenon) 239
7 Estella 562
26 Rean Cropp (To Your Eternity) 650 26 Rean Cropp 505
39 Reiko (Super Cub) 377 7 Estella 651
10 Yuzuha Mishima 463
10 Yuzuha Mishima (Higehiro) 673
55 Rose (Isekai Maou S2) 341 10 Yuzuha Mishima 549
23 March 507
23 March (To Your Eternity) 573
42 Sei Takanashi (Saint's Magic Power) 487

Bracket D

Bracket D
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
3 Nagatoro (Nagatoro-san) 984
62 Maria Momosaka (OsaMake) 212
3 Nagatoro 847
30 Rose (Combatants Will Be Dispatched!) 667 30 Rose (Combatants) 277
35 Pyoran (To Your Eternity) 359 3 Nagatoro 781
14 Laika 421
14 Laika (Slime 300) 668
51 Rena Asagi (OsaMake) 311 14 Laika 555
19 Kurena Kukumila 510
19 Kurena Kukumila (Eighty-Six) 789
46 Eniwa Shii (Super Cub) 303
6 Azusa Aizawa (Slime 300) 799
59 Lumachina Weselia (Isekai Maou S2) 174
6 Azusa Aizawa 614
27 Emilico (Shadows House) 613 27 Emilico 406
38 Kuroha Shida (OsaMake) 386 6 Azusa Aizawa 677
22 Asami Yuuki 447
11 Kaie Tanya (Eighty-Six) 857
54 Mia (Shadows House) 244 11 Kaie Tanya 529
22 Asami Yuuki 574
22 Asami Yuuki (Higehiro) 766
43 Emma Sano (Tokyo Revengers) 317

Elite Eight[]

Spring Elite 8
Quarter-finals Semi-finals Final
1 Vivy.png Vivy 1234
8 Elizabeth vivy.png Elizabeth 123
1 Vivy.png Vivy 1079
4 Anju.png Anju Emma 678 5 Sayu.png Sayu Ogiwara 433
5 Sayu.png Sayu Ogiwara 714 1 Vivy.png Vivy 1115
2 Lena.png Vladilena Milize 788
2 Lena.png Vladilena Milize 1112
7 Estella vivy.png Estella 277 2 Lena.png Vladilena Milize 902
3 Nagatoro.png Nagatoro-san 667
3 Nagatoro.png Nagatoro-san 864
6 Azusa 300.png Azusa Aizawa 588


Summer[]

Elimination Results: Screenshot gallery, Results Before Character Limit

Rounds 1-3[]

Bracket A

Bracket A
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
1 Ilulu (Dragon Maid S2) 444
64 Carrot (Peach Boy Riverside) 104
1 Ilulu 469
32 Piscalat (Idaten-tachi) 188 32 Piscalat 187
33 Rin (Idaten-tachi) 147 1 Ilulu 431
16 Liscia Elfrieden 281
16 Liscia Elfrieden (Realist Hero) 337
49 Beretta (Slime Isekai S2) 122 16 Liscia Elfrieden 289
17 Aki Shino 282
17 Aki Shino (Remake Our Life) 304
48 Sawa Sugimoto (Kageki Shoujo) 142
8 Kukuru Misakino (Aquatope) 337
57 Serene Hozumi (Ryoubo-kun) 129
8 Kukuru Misakino 357
25 Siesta (Tanmoshi / Detective Dead) 238 25 Siesta 251
40 Rim (Dungeon Black Company) 194 8 Kukuru Misakino 247
9 Fuuka Miyazawa 325
9 Fuuka Miyazawa (Aquatope) 359
56 Selena Berg (Hamefura S2) 90 9 Fuuka Miyazawa 323
24 Jeanne Bourreau 258
24 Jeanne Bourreau (Vanitas no Carte) 262
41 Tomoe Inui (Realist Hero) 155

Bracket B

Bracket B
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
4 Shino Kiryu (Kanojo mo Kanojo) 371
61 Tonari Dalton (To Your Eternity) 133
4 Shino Kiryu 413
29 Aisha Udgard (Realist Hero) 221 29 Aisha Udgard 179
36 Tomoe's Offshoot (Tsukimichi) 162 4 Shino Kiryu 355
20 Alice 280
13 Tomoe (Tsukimichi) 306
52 Lop (Star Wars Visions) 92 13 Tomoe 268
20 Alice 273
20 Alice (Duke of Death) 285
45 Yamato (One Piece) 133
5 Landlady (Jahy-sama) 330
60 Latifa (Seirei Gensouki) 115
5 Landlady 347
28 Juna Doma (Realist Hero) 255 28 Juna Doma 241
37 Paula (Idaten-tachi) 156 5 Landlady 226
12 Store Manager 360
12 Store Manager (Jahy-sama) 320
53 Caph (Duke of Death) 126 12 Store Manager 386
21 Karin Kudaka 216
21 Karin Kudaka (Aquatope) 258
44 Frey (Ryoubo-kun) 164

Bracket C

Bracket C
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
2 Saki Saki (Kanojo mo Kanojo) 366
63 Winnie (Peach Boy Riverside) 103
2 Saki Saki 414
31 Karin (Fena: Pirate Princess) 163 34 Sarasa Watanabe 190
34 Sarasa Watanabe (Kageki Shoujo) 212 2 Saki Saki 385
18 Eiko Kawasegawa 269
15 Mio (Tsukimichi) 298
50 Ema (Tsukimichi) 59 15 Mio 215
18 Eiko Kawasegawa 339
18 Eiko Kawasegawa (Remake Our Life) 274
47 Yuuri Amakage (Battle in 5 Seconds) 123
7 Rika Hoshizaki (Kanojo mo Kanojo) 311
58 Saltorine Aldike (Peach Boy Riverside) 116
7 Rika Hoshizaki 331
26 Nanako Kogure (Remake Our Life) 251 26 Nanako Kogure 249
39 Ai Narata (Kageki Shoujo) 159 7 Rika Hoshizaki 354
10 Nozomi 281
10 Nozomi (Sonny Boy) 218
55 Kaoru Hoshino (Kageki Shoujo) 163 10 Nozomi 287
23 Frey (Tensura) 283
23 Frey (Slime Isekai S2) 244
42 Frey Randall (Hamefura S2) 166

Bracket D

Bracket D
Round 1 (T64) Round 2 (T32) Round 3 (T16)
3 Jahy (Jahy-sama) 385
62 Kiriya Senshou (Ryoubo-kun) 85
3 Jahy 417
30 Miku (Idaten-tachi) 190 30 Miku 182
35 Atena Saotome (Ryoubo-kun) 185 3 Jahy 430
19 Druj 181
14 Mizuho Koyama (Sonny Boy) 286
51 Frau (Peach Boy Riverside) 120 14 Mizuho Koyama 290
19 Druj 301
19 Druj (Jahy-sama) 320
46 Susanna Randall (Hamefura S2) 115
6 Nagisa Minase (Kanojo mo Kanojo) 399
59 Oopa (To Your Eternity) 80
6 Nagisa Minase 386
27 Dominique de Sade (Vanitas no Carte) 227 27 Dominique de Sade 233
38 Utano Tadano (Uramichi Onii-san) 154 6 Nagisa Minase 388
11 Fena Houtman 262
11 Fena Houtman (Fena: Pirate Princess) 260
54 Maki Hashiba (Remake Our Life) 154 11 Fena Houtman 315
22 Tsukimi Teruya 240
22 Tsukimi Teruya (Aquatope) 271
43 Celia Claire (Seirei Gensouki) 146


Elite Eight[]

Summer Elite 8
Quarter-finals Semi-finals Final
1 Ilulu.png Ilulu 441
9 Fuuka m.png Fuuka Miyazawa 403
1 Ilulu.png Ilulu 414
4 Shino k.png Shino Kiryu 435 4 Shino k.png Shino Kiryu 340
12 Store manager.png Store Manager 374 1 Ilulu.png Ilulu 417
2 Saki saki.png Saki Saki 552
2 Saki saki.png Saki Saki 536
7 Rika h.png Rika Hoshizaki 200 2 Saki saki.png Saki Saki 394
3 Jahy.png Jahy 352
3 Jahy.png Jahy 444
6 Nagisa m.png Nagisa Minase 379



Navigation[]

r/anime
Best Girl BG1BG2BG3BG4BG5BG6BG7BG8BG9BGX
Best Guy BGuy1BGuy2BGuy3BGuy4BGuy5BGuy6BGuy7
Best Char BCh1BCh2BCh3BCh4BCh5BCh6
Seasonal Salt 20172018201920202021
Best Girls Kurisu.png KurisuYukino.png YukinoMikoto.png MikotoRin tohsaka.png RinRem.png RemAsuna.png AsunaKaguya.png KaguyaMaisan.png MaiBG9
Best Guys Lelouch.png LelouchKoyomi.png AraragiSpike.png SpikeKoro.png KoroMob.png MobLevi.png LeviMiyuki shirogane.png ShiroganeBGuy8
Best Chars. Roy.png RoyHitagi.png HitagiShinobu Oshino ShinobuOkabe.png OkabeEdward.png EdwardBCh6
r/anime's Seasonal Salt Winners
Bold Underlined names indicate Best Girl of (the Year) winner. Girls who won best girl of the year but not its seasonal are listed separately.
2017 (Summer & Fall only): Yuki m.png Yuki M.Moriko.png Moriko
2018 02.png Zero Two • Anzu1.png Anzu • Chisa.png Chisa • Maisan.png Mai-san
2019 Kaguya.png KaguyaBocchi.png BocchiShinobu kny.png Shinobu K.Ristarte.png Ristarte
2020 Maple.png MapleMiko.png IinoChizuru i.png ChizuruNobara.png Nobara • Tsukasa tsu.png Tsukasa
2021 Kyouko h.png HoriVivy.png Vivy • Saki saki.png Saki Saki • TBD
2022
2023
Advertisement