Seasonal & Exhibition

This page contains every ISML 2020 match under the Exhibition title.


Seasonal Contest[edit | edit source]

To view all of the stages as well as the rest of the seasonal contests, see the Seasonal Diadem page.


Qualification Criteria:

  1. Character must be biologically female. If the character is genderless or undefined, they will only be accepted if they exhibit predominantly feminine characteristics, or if the majority of the audience considers them to be female.
  2. Character must be human or anthropomorphic.
  3. Character must appear in a series with any new ANIMATED installment PREMIERING, AIRING, or RELEASED within the following dates:
  • Winter: January 1 - March 31
  • Spring: April 1 - June 30
  • Summer: July 1 - September 30
  • Fall: October 1 - December 31
  • Animated installments include the following media: TV seasons/episodes, Film releases (Theatrical or BLU-RAY), Original video animation (OVA), and Original net animation (ONA).


Character is ineligible if:

  1. she is already qualified for 2020's preliminary / regular season or tournament of champions
  2. she has won the "Seasonal Diadem" before
  3. she has made past the nominations in any of the previous FOUR seasonal contests.



Format:

  • Nomination stage - Nominations are either done in the main website, or in the ISML forums. Top 24 (or more) contestants will advance to the next stage.
  • Elimination stage - All qualified nominees willl be subject into a single approval voting match. Only the Top 16 contestants will advance to the bracket stage, and will be seeded according to the amount of votes they got in this stage. The remaining contestants are eliminated.
  • Bracket stage - Single-elimination bracket. Seed order is 1v16 / 8v9 / 4v13 / 5v12 / 2v15 / 7v10 / 3v14 / 6v11. The winner of the bracket's final earns the Seasonal Diadem, a fancy-ass poster made by the staff, and a direct invite on next year's tournament.
  • Unlike previous editions, the main bracket's runner-up will not be directly invited to next year; instead they will drop to the consolation bracket.


All losers will play in a consolation bracket to determine the second direct invite from each seasonal.

  • Allocation Method: Highest seed plays lowest surviving seed. Note that the position of the main bracket losers may be adjusted in the lower bracket to prevent rematches.
  • CO Round 1: Round of 16 losers fight each other
  • CO Round 2: Winners of CO Rd 1 will fight quarter-final losers.
  • CO Round 3: Two winners of CO Rd 2 will fight semi-final losers; the other two winners play each other.
  • CO Round 4: Winners of CO Rd 3 will join the loser of the main bracket's final in a four-way instant-runoff voting match to determine the Seasonal runner-up, who will automatically qualify to ISML 2021.



Winter[edit | edit source]

Nominations:
The ballots for Winter and Spring were shared with the Main Tournament nominations. Their results were released in the forums. Vote numbers are hidden to prevent any future bias.

Qualified for Winter 2020 --- 25 females
Pic Character name Anime Series First? Last ISML App.
Ao manaka.png
Ao Manaka Asteroid in Love Yes (TV) Debut
Aoi Akane [Note 1] Toilet-Bound Hanako-kun Yes (TV) Debut
Asuka t.png
Asuka Tanaka Sound! Euphonium Movie 3 [Note 2] No (Blu-ray disc) 2017 Main
Chocola.png
Chocola Nekopara No (TV) Debut OLD
Iroha tamaki.png
Iroha Tamaki Magia Record No (Spin-off) Debut
Kazuha.png
Kazuha Tooyama Detective Conan No (TV) Debut OLD
Koharu h.png
Koharu Hondomachi Id:Invaded Yes (TV) Debut
Kotoko.png
Kotoko Iwanaga In/Spectre Yes (TV) Debut
Kyouko s.png
Kyouko Sakura Magia Record No (Spin-off) 2017 Main
Maple.png
Maple (Kaede Honjou) Bofuri Yes (TV) Debut
Miho.png
Miho Nishizumi Girls und Panzer OVA [Note 3] No (OVA) 2018 Winter
Mira asteroid.png
Mira Konohata Asteroid in Love Yes (TV) Debut
Miu Takigawa 22/7 Yes (TV) Debut
Nadeshiko.png
Nadeshiko Kagamihara Heya Camp No (spin-off) 2018 Winter
Nami1.png
Nami One Piece No (TV) Debut OLD
Nanachi.png
Nanachi Made in Abyss Movie 3 No (movie sequel) 2017 Summer
Nene yashiro.png
Nene Yashiro Toilet-Bound Hanako-kun Yes (TV) Debut
Priestess.png
Priestess Goblin Slayer Movie No (movie sequel) 2018 Fall
Ranka Ookami Seton Academy Yes (TV) Debut
Shimarin.png
Rin Shima Heya Camp No (spin-off) 2018 Winter
Sakura Nanamine Toilet-Bound Hanako-kun Yes (TV) Debut
Sally.png
Sally (Risa Shiramine) Bofuri Yes (TV) Debut
Shuka Karino Darwin's Game Yes (TV) Debut
Somali.png
Somali Somali and the Forest Spirit Yes (TV) Debut
Yukina.png
Yukina Himeragi Strike the Blood Season 4 No (OVA) 2018 Main

OLD - Old Debutant. For seasonal contests, an old debutant is someone who first appeared in an anime installment before this season. This means that they had chances to qualify in a prior ISML seasonal or main tournament, but failed.
[Note 1] Hanako-kun has 2 characters whose given and family names are literally swapped: the female character's Romanized name is Aoi Akane (given name Aoi), while the male is named Akane Aoi (given name Akane). The original Japanese names don't have this potential confusion because they are written with different characters: [ 赤根葵 ] and [ 蒼井茜 ] respectively.
[Note 2] Sound! Euphonium Movie 3: Oath's Finale blu-ray disc JP release date: 26 February 2020.
[Note 3] Girls und Panzer Taiyaki War! OVA release date: 27 February 2020.


Eliminations

Winter Eliminations (Approval Voting)
Advanced - 16
Kotoko.png Kotoko Iwanaga 990 Chocola.png Chocola 576
Maple.png Maple / Kaede Honjou 790 Sally.png Sally / Risa Shiramine 554
Kazuha.png Kazuha Tooyama 759 Ao manaka.png Ao Manaka 549
Nene yashiro.png Nene Yashiro 740 Koharu h.png Koharu Hondomachi 538
Asuka tanaka.jpg Asuka Tanaka 665 Iroha tamaki.png Iroha Tamaki 509
Kyouko s.png Kyouko Sakura 616 Priestess.png Priestess (GS) 494
Yukina.png Yukina Himeragi 594 Shimarin.png Rin Shima 460
Mira asteroid.png Mira Konohata 579 Nami1.png Nami 455
Eliminated - 9
Miu Takigawa 400 Somali.png Somali 359
Sakura Nanamine 399 Miho Nishizumi 351
Nadeshiko.png Nadeshiko Kagamihara 398 Nanachi 276
Aoi Akane 394 Ranka Ookami 209
Shuka Karino 388

Bracket stage

Winter Main Bracket
Round of 16 (AQ 1) Quarter-finals (AQ 5) Semi-finals (AQ 9) Final (TP 4)
1 Kotoko.png Kotoko Iwanaga 1860
16 Nami1.png Nami 1258
1 Kotoko.png Kotoko 3124
8 Mira asteroid.png Mira Konohata 1507 8 Mira asteroid.png Mira K. 1464
9 Chocola.png Chocola (Nekopara) 1367
1 Kotoko.png Kotoko 3299
4 Nene yashiro.png Nene Yashiro 1553 5 Asuka tanaka.jpg Asuka T. 2661
13 Iroha tamaki.png Iroha Tamaki 1497 4 Nene yashiro.png Nene Y. 1783
5 Asuka tanaka.jpg Asuka T. 2220
5 Asuka tanaka.jpg Asuka Tanaka 1609
12 Koharu h.png Koharu Hondomachi 1421 Diadem Match
1 Kotoko.png Kotoko 2114
2 Maple.png Maple 1723 2 Maple.png Maple 1800
15 Shimarin.png Rin Shima 1316
2 Maple.png Maple 2058
7 Yukina.png Yukina Himeragi 1514 7 Yukina.png Yukina H. 2039
10 Sally.png Sally 1502 2 Maple.png Maple 3403
6 Kyouko s.png Kyouko S. 2493
3 Kazuha.png Kazuha Tooyama 1697
14 Priestess.png Priestess (GS) 1463 3 Kazuha.png Kazuha 2008
6 Kyouko s.png Kyouko S. 2220
6 Kyouko s.png Kyouko Sakura 1470
11 Ao manaka.png Ao Manaka 1451
Winter Consolation Bracket
CO Rd 1 (AQ 5) CO Rd 2 (AQ 9) CO Rd 3 (TP 4) ---- CO Rd 4 (TP Gem)
>7 Yukina.png Yukina H. 2831
16 Nami1.png Nami 1814 9 Chocola.png Chocola 2557
9 Chocola.png Chocola 2217 >6 Kyouko s.png Kyouko S 1800
>3 Kazuha.png Kazuha 3036 7 Yukina.png Yukina H. 1910 IRV -- Winner to ISML 2021
13 Iroha tamaki.png Iroha T. 1916 13 Iroha tamaki.png Iroha T. 2642 >2 Maple.png Maple 2008 2371 2859
12 Koharu h.png Koharu 1888 3 Kazuha.pngKazuha 1801 7 Yukina.png Yukina H. 1577 1775 2313
>8 Mira asteroid.png Mira K. 2468 10 Sally.png Sally 2027 14 Priestess.png Priestess 1304 1482
15 Shimarin.png Shimarin 1898 10 Sally.png Sally 3104 10 Sally.png Sally 886
10 Sally.png Sally 1984 >5 Asuka tanaka.jpg Asuka T. 1794
>4 Nene yashiro.png Nene Y. 2562 14 Priestess.png Priestess 1939
14 Priestess.png Priestess 2159 14 Priestess.png Priestess 2745
11 Ao manaka.png Ao Manaka 1762



Spring[edit | edit source]

Nominations:
The ballots for Winter and Spring were shared with the Main Tournament nominations. Their results were released in the forums. Vote numbers are hidden to prevent any future bias.

Qualified for Spring 2020 --- 24 females
Pic Character name Anime Series First? Last ISML App.
Aoi Aioi Her Blue Sky [Note 1] No (Blu-ray disc) Debut OLD
Arisa.png
Arisa Ichigaya BanG Dream! (Season 3) No (TV) Debut OLD
Arte Arte Yes (TV) Debut
Clair Aoki [Note 2] Gleipnir Yes Debut
Endorsi.png
Endorsi Jahad [Note 3] Tower of God Yes Debut
Haru nonaka.png
Haru Nonaka Sing "Yesterday" for Me Yes Debut
Hime gotou.png
Hime Gotou Kakushigoto Yes Debut
Hinata Hiramitsu (Cure Sparkle) Healin' Good Precure No (TV) Debut OLD
Hinata.png
Hinata Hyuuga Boruto No (TV) 20??
Jashin.png
Jashin-chan Jashin-chan Dropkick' (Season 2) No (TV) 2018 Summer
Kari.png
Kari Kamiya [Note 4] Digimon Adventure No (2020 reboot) 20??
Karyl.png
Karyl [Note 5] Princess Connect! Re:Dive Yes (TV) Debut
Katarina.png
Katarina Claes [Note 6] Hamefura Yes (TV) Debut
Kei shirogane.png
Kei Shirogane Kaguya-sama (season 2) No (TV) Debut OLD
Kokkoro.png
Kokkoro Princess Connect! Re:Dive Yes (TV) Debut
Maria c.png
Maria Campbell Hamefura Yes (TV) Debut
Miko.png
Miko Iino Kaguya-sama (season 2) No (TV) Debut
Noelle.png
Noelle Silva Black Clover No (TV) Debut OLD
Pecorine.png
Pecorine Princess Connect! Re:Dive Yes (TV) Debut
Romin.png
Romin Kirishima Yu-Gi-Oh! Sevens No (TV) Debut
Ruri ichigyou.png
Ruri Ichigyou Hello World [Note 7] No (Blu-ray disc) Debut OLD
Yomi Takeda Tamayomi Yes (TV) Debut
Yukina m.png
Yukina Minato BanG Dream! (Season 3) No (TV) 2019 Winter
Yurine.png
Yurine Hanazono Jashin-chan Dropkick' (Season 2) No (TV) 2018 Summer

OLD - Old Debutant. For seasonal contests, an old debutant is someone who first appeared in an anime installment before this season. This means that they had chances to qualify in a prior ISML seasonal or main tournament, but failed.
[Note 1] Her Blue Sky Blu-ray disc JP release date: 10 June 2020.
[Note 2] ISML name: Kurea Aoki (using the Hepburn transliteration instead of the more appropriate "Clair")
[Note 3] Alternatively spelled as Androssi Zahard, which is used in the Tower of God Fandom wiki. (Link contains spoilers.)
[Note 4] ISML name: Hikari Yagami (Kari's original Japanese name)
[Note 5] ISML name: Catarina Claes ("C" instead of "K")
[Note 6] ISML name: Kyaru (Hepburn transliteration.) Karyl is the name used in the game's official English version.
[Note 7] Hello World Blu-ray disc JP release date: 8 April 2020.


Eliminations:

Spring Eliminations (Approval Voting)
Advanced - 16
Kei shirogane.png Kei Shirogane 1730 Yukina m.png Yukina Minato 532
Miko.png Miko Iino 1511 Hime gotou.png Hime Gotou 490
Karyl.png Karyl 1120 Jashin.png Jashin-chan 474
Kokkoro.png Kokkoro 1105 Arisa.png Arisa Ichigaya 451
Katarina.png Katarina Claes 866 Kari kamiya.png Kari Kamiya / Hikari Yagami 447
Pecorine.png Pecorine 825 Yurine.png Yurine Hanazono 437
Hinata.png Hinata Hyuuga 703 Ruri ichigyou.png Ruri Ichigyou 420
Maria c.png Maria Campbell (Hamefura) 694 Haru nonaka.png Haru Nonaka 401
Eliminated - 8
Clair Aoki 303 Noelle Silva 200
Endorsi.png Endorsi Jahad 293 Yomi Takeda 187
Aoi Aioi 281 Romin Kirishima 176
Arte 257 Cure Sparkle / Hinata Hiramitsu 163

Bracket stage

Spring Main Bracket
Round of 16 (AQ 2) Quarter-finals (AQ 6) Semi-finals (TP 1) Final (TP 5)
1 Kei shirogane.png Kei Shirogane 3896
16 Haru nonaka.png Haru Nonaka 709
1 Kei shirogane.png Kei S. 3168
8 Maria c.png Maria Campbell 1891 8 Maria c.png Maria C. 1265
9 Yukina m.png Yukina Minato 1449
1 Kei shirogane.png Kei S. 2107
4 Kokkoro.png Kokkoro 2806 4 Kokkoro.png Kokkoro 1494
13 Kari kamiya.png Kari Kamiya 1010 4 Kokkoro.png Kokkoro 2103
5 Katarina.png Katarina 1517
5 Katarina.png Katarina Claes 2161
12 Arisa.png Arisa Ichigaya 1301 Diadem Match
1 Kei shirogane.png Kei S. 2858
2 Miko.png Miko Iino 3361 2 Miko.png Miko 2387
15 Ruri ichigyou.png Ruri Ichigyou 986
2 Miko.png Miko 3107
7 Hinata.png Hinata Hyuuga 2079 7 Hinata.png Hinata 1149
10 Hime gotou.png Hime Gotou 1473 2 Miko.png Miko 1917
3 Karyl.png Karyl 1547
3 Karyl.png Karyl 2743
14 Yurine.png Yurine Hanazono 975 3 Karyl.png Karyl 2133
6 Pecorine.png Pecorine 1228
6 Pecorine.png Pecorine 2179
11 Jashin.png Jashin-chan 1321
Spring Consolation Bracket
CO Rd 1 (AQ 6) CO Rd 2 (TP 1) CO Rd 3 (TP 5) ---- CO Rd 4 (TP Gem)
>7 Hinata.png Hinata 1594
16 Haru nonaka.png Haru N 1212 9 Yukina m.png Yukina M. 1449
9 Yukina m.png Yukina M. 1570 >4 Kokkoro.png Kokkoro 2761
>6 Pecorine.png Pecorine 1929 7 Hinata.png Hinata 2095 IRV -- Winner to ISML 2021
13 Kari kamiya.png Kari 1263 13 Arisa.png Arisa 1049 >2 Miko.png Miko 2787 3051 3545
12 Arisa.png Arisa 1602 6 Pecorine.png Pecorine 2499 3 Karyl.png Karyl 1553 1903 2540
>5 Katarina.png Katarina 1791 5 Katarina.png Katarina 2244 4 Kokkoro.png Kokkoro 1247 1564
15 Ruri ichigyou.png Ruri (HW) 1540 15 Ruri ichigyou.png Ruri (HW) 1158 6 Pecorine.png Pecorine 1039
10 Hime gotou.png Hime G. 1346 >3 Karyl.png Karyl 2745
>8 Maria c.png Maria C. 1574 8 Maria c.png Maria C. 1953
14 Yurine.png Yurine 1170 11 Jashin.png Jashin 1360
11 Jashin.png Jashin 1549



Summer[edit | edit source]

Nominations (Source)
Summer nominations were held on the ISML website. 10 entries; a maximum of 3 characters can be nominated (and qualified) in the same series. Vote numbers are hidden to prevent future bias.

Qualified for Summer 2020 --- 27 females
Pic Character name Anime Series First? Last ISML App.
Abigail.png
Abigail Jones [Note 1] Great Pretender [Note 1] No (TV) Debut OLD
Beatrice re0.png
Beatrice Re:Zero Season 2 No (TV) 2017 Main
Chizuru i.png
Chizuru Ichinose [Note 2] Rental Girlfriend Yes (TV) Debut
Echidna.png
Echidna Re:Zero Season 2 No (TV) Debut
Uzaki.png
Hana Uzaki Uzaki-chan Wants to Hang Out Yes (TV) Debut
Hina Tsurugi Houkago Teibou Nisshi [Note 3] No (TV, delayed) Debut OLD
Izumi h.png
Izumi Hashima Saekano the Movie: Finale [Note 4] No (Blu-ray disc) Debut OLD
Kirara Hoshino Dokyuu Hentai HxEros Yes (TV) Debut
Komachi.png
Komachi Hikigaya Oregairu Season 3 No (TV) 2016 Summer
Michiru h.png
Michiru Hyoudou Saekano the Movie: Finale [Note 4] No (Blu-ray disc) Debut OLD
Mira yoo.png
Mira Yoo [Note 5] The God of High School Yes (TV) Debut
Misha n.png
Misha Necron The Misfit of Demon King Academy Yes (TV) Debut
Natsume dd.png
Natsume Deca-Dence Yes (TV) Debut
Rakko.png
Rakko Yumiya [Note 6] Railgun T (Season 3) [Note 6] No (spin-off, delayed) Debut
Retsuko.png
Retsuko Aggretsuko Season 3 No (ONA) Debut OLD
Rosetta Lapis Re:Lights Yes (TV) Debut
Ruka s.png
Ruka Sarashina Rental Girlfriend Yes (TV) Debut
Ryouko k.png
Ryouko Kuriba [Note 6] Railgun T (Season 3) [Note 6] No (spin-off, delayed) Debut
Saphentite Neikes Monster Girl Doctor Yes (TV) Debut
Sasha n.png
Sasha Necron The Misfit of Demon King Academy Yes (TV) Debut
Shizuka.png
Shizuka Hiratsuka Oregairu Season 3 No (TV) Debut OLD
Special week.png
Special Week Umayon No (spin-off) 2018 Spring
Leafa.png
Suguha Kirigaya (Leafa) SAO A: War of Underworld (Season 2) No (TV, 2nd cour) 2018 Main
Sumi.png
Sumi Sakurasawa Rental Girlfriend Yes (TV) Debut
Suzue.png
Suzue Kambe The Millionaire Detective [Note 7] No (TV, delayed) Debut OLD
Tiara Lapis Re:Lights Yes (TV) Debut
Tohru h.png
Tohru Honda Fruits Basket Season 2 No (TV, 2nd cour) 2019 Spring

OLD - Old Debutant. For seasonal contests, an old debutant is someone who first appeared in an anime installment before this season. This means that they had chances to qualify in a prior ISML seasonal or main tournament, but failed.
[Note 1] Great Pretender was released ahead of time in Netflix on 2 June 2020. The series started airing on TV on 8 July 2020. This means that the anime had an ONA release during Spring. Because of this, Abigail Jones is classified as an old debutant, as she was technically eligible for Spring qualification.
[Note 2] Also known by her alias name Chizuru Mizuhara.
[Note 3] Houkago Teibou Nisshi premiered in 7 April, but went on a hiatus after episode 3. The series restarted broadcast on 7 July, with episode 4 airing on 28 July.
[Note 4]
 Saekano the Movie: Finale Blu-ray disc JP release date: 23 September 2020.
[Note 5] ISML name: Mira Yu (Japanese name.)
[Note 6] Railgun T was delayed multiple times due to COVID-19 pandemic; its first release in Summer was episode 16, aired on 24 July. Furthermore, both Rakko Yumiya and Ryouko Kuriba debuted in Summer because they made their first relevant animated appearances past episode 16.
[Note 7] The Millionaire Detective premiered in 9 April, but went on a hiatus after episode 2 due to COVID-19. The series restarted broadcast on 16 July, with episode 3 airing on 30 July.


Eliminations: (Sapphire Gem Rounds)
The Summer Elimination Round occured during the Sapphire Gem round, which was subjected to a re-count. As a result, the votes of each contestant were also changed, affecting the positions of several girls, and consequently, their match-ups for the round of 16.  More details here.

Summer Eliminations (Approval Voting)
Advanced - 16
Chizuru i.png Chizuru Ichinose 5001 Michiru h.png Michiru Hyoudou 3706
Komachi.png Komachi Hikigaya 4405 Ryouko k.png Ryouko Kuriba 3612
Beatrice re0.png Beatrice 4084 Ruka s.png Ruka Sarashina 3603
Shizuka.png Shizuka Hiratsuka 4056 Rakko.png Rakko Yumiya 3563
Echidna.png Echidna 3983 Izumi h.png Izumi Hashima 3452
Leafa.png Leafa 3844 Misha n.png Misha Necron 3361
Sumi.png Sumi Sakurasawa 3765 Sasha n.png Sasha Necron 3264
Uzaki.png Hana Uzaki 3706 Tohru h.png Tohru Honda 3210
Eliminated - 11
Template:Tiara lapis Tiara 3032 Retsuko.png Retsuko 2952
20x20px Hina Tsurugi 3026 Template:Abigail Abigail Jones 2853
Template:Kirara Kirara Hoshino 3018 Template:Saph Saphentite Neikes 2819
Template:Rosetta Rosetta 2995 Template:Suzue Suzue Kambe 2817
Special week.png Special Week 2973 Mira yoo.png Mira Yoo 2776
Natsume dd.png Natsume 2963


Bracket stage

Summer Main Bracket
Round of 16 (EM 1) Quarter-finals (EM 2) Semi-finals (EM 3) Final (EM 4)
1 Chizuru i.png Chizuru Ichinose 5237
16 Tohru h.png Tohru Honda 2155
1 Chizuru i.png Chizuru 3283
8 Michiru h.png Michiru Hyoudou 3627 8 Michiru h.png Michiru H. 1508
9 Uzaki.png Hana Uzaki 3121
1 Chizuru i.png Chizuru 3702
4 Shizuka.png Shizuka Hiratsuka 4173 5 Echidna.png Echidna 2642
13 Izumi h.png Izumi Hashima 3010 4 Shizuka.png Shizuka 2422
5 Echidna.png Echidna 2432
5 Echidna.png Echidna 4474
12 Rakko.png Rakko Yumiya 2863 Diadem Match
--- 1 Chizuru i.png Chizuru 3140
2 Komachi.png Komachi Hikigaya 4248 2 Komachi.png Komachi 2993
15 Sasha n.png Sasha Necron 3081
2 Komachi.png Komachi 2829
7 Sumi.png Sumi Sakurasawa 4195 7 Sumi.png Sumi 1953
10 Ryouko k.png Ryouko Kuriba 3102 2 Komachi.png Komachi 3289
3 Beatrice re0.png Beako 3208
3 Beatrice re0.png Beatrice (Re:Zero) 3898
14 Misha n.png Misha Necron 3241 3 Beatrice re0.png Beako 2773
6 Leafa.png Leafa 2159
6 Leafa.png Leafa 3672
11 Ruka s.png Ruka Sarashina 3499
Summer Consolation Bracket
CO Rd 1 (EM 2) CO Rd 2 (EM 3) CO Rd 3 (EM 4) --- CO Rd 4 (EM Gem)
>7 Sumi.png Sumi 3103
16 Tohru h.png Tohru H. 1902 9 Uzaki.png H. Uzaki 2469
9 Uzaki.png H. Uzaki 2356 >5 Echidna.png Echidna 3064
>6 Leafa.png Leafa 3273 7 Sumi.png Sumi 2632 IRV -- Winner to ISML 2021
13 Izumi h.png Izumi H. 2456 13 Izumi h.png Izumi H. 2437 >2 Komachi.png Komachi 2277 2996 3757
12 Rakko.png Rakko 2243 6 Leafa.png Leafa 2723 3 Beatrice re0.png Beako 2476 2750 3710
>4 Shizuka.png Shizuka 3366 4 Shizuka.png Shizuka 3205 4 Echidna.png Echidna 1837 2159
14* Misha n.png Misha 1956 11 Ruka s.png Ruka 2529 5 Shizuka.png Shizuka 1607
11* Ruka s.png Ruka 2145 >3 Beatrice re0.png Beako 3481
>8 Michiru h.png Michiru H. 2941 10 Ryouko k.png Ryouko K. 2446
15* Sasha n.png Sasha N. 2072 10 Ryouko k.png Ryouko K. 3031
10* Ryouko k.png Ryouko K. 2436

* The positions of  #15 vs #10 and #14 vs #11  were swapped in order to streamline the bracket flow.





Fall[edit | edit source]

Nominations:
The nomination round took place from 2020 Dec 26 until 2021 Jan 1.

Qualified for Fall 2020 --- 30 females
Pic Character name Anime Series First? Last ISML App.
Aliceliese.png
Aliceliese Lou Nebulis IX Kimisen Yes Debut
Ayumu ll.png
Ayumu Uehara Love Live! Nijigasaki Yes Debut
Azuzu sigrd.png
Azuzu Komagome Warlords of Sigrdrifa Yes Debut
Aurora rhys.png
Aurora Suya Rhys Kaymin Sleepy Princess Yes Debut
Elaina.png
Elaina Wandering Witch's Journey Yes Debut
Fina bear.png
Fina Kuma Kuma Kuma Bear Yes Debut
Hina god.png
Hina Satou The Day I Became a God Yes Debut
Shimamura.png
Hougetsu Shimamura Adachi and Shimamura Yes Debut
Ino fruit.png
Ino Sakura Dropout Idol Fruit Tart Yes Debut
Kaname tonikawa.png
Kaname Arisugawa Tonikaku Kawaii Yes Debut
Kud.png
Kudryavka Noumi Kud Wafter [Note 1] No (spin-off movie) 2015 (Prelim S)
Kyouko god.png
Kyouko Izanami The Day I Became a God Yes Debut
Miyako sigrd.png
Miyako Muguruma Warlords of Sigrdrifa Yes Debut
Moroha.png
Moroha Hanyou no Yashahime [Note 2] No (sequel) Debut
Nana h.png
Nana Hiiragi Talentless Nana Yes Debut
Nobara.png
Nobara Kugisaki Jujutsu Kaisen Yes Debut
Swindler.png
Ordinary Person / Swindler [Note 3] Akudama Drive Yes Debut
Rena1.png
Rena Ryuuguu Higurashi: When They Cry (2020) No (TV, reboot) 2018 Main
Rika furude.png
Rika Furude Higurashi: When They Cry (2020) No (TV, reboot) 2015 (Prelim S)
Riri boq.png
Riri Hitotsuyanagi Assault Lily: Bouquet Yes Debut
Rize.png
Rize Tedeza Gochiusa Bloom (S3) No (TV) 2017 Main
Roko fruit.png
Roko Sekino Dropout Idol Fruit Tart Yes Debut
Adachi.png
Sakura Adachi Adachi and Shimamura Yes Debut
Saya majo.png
Saya Wandering Witch's Journey Yes Debut
Setsuna ll.png
Setsuna Yuuki Love Live! Nijigasaki Yes Debut
Sharo.png
Sharo Kirima Gochiusa Bloom (S3) No (TV) 2017 Main
Tsukasa tsu.png
Tsukasa Tsukuyomi [Note 4] Tonikaku Kawaii Yes Debut
Yui 1r.png
Yui Hanasaka One Room (S3) No (TV) 2018 Summer
Yuna bear.png
Yuna Kuma Kuma Kuma Bear Yes Debut
Yuyu boq.png
Yuyu Shirai Assault Lily: Bouquet Yes Debut

[Note 1] Kud Wafter is an international release, making the show eligble for this season.
[Note 2] Hanyou no Yashahime characters will be entered under the Inuyasha series franchise.
[Note 3] ISML English name is initially named "Ippanjin" (Japanese name of "Ordinary Person").
[Note 4] ISML name: Tsukasa Yuzaki (married family name).



Eliminations: (Playoffs Day 1)

Fall Eliminations (Approval Voting)
Advanced - 16
Elaina.png Elaina 6294 Kaname tonikawa.png Kaname Arisugawa 2467
Tsukasa tsu.png Tsukasa Tsukuyomi 5124 Shimamura.png Hougetsu Shimamura 2442
Rize.png Rize Tedeza 3278 Kyouko god.png Kyouko Izanami 2423
Saya majo.png Saya 3123 Rika f.png Rika Furude 2386
Adachi.png Sakura Adachi 2963 Yui 1r.png Yui Hanasaka 2242
Sharo.png Sharo Kirima 2941 Nana h.png Nana Hiiragi 2232
Aurora rhys.png Aurora Suya Rhys Kaymin 2805 Setsuna ll.png Setsuna Yuuki 2207
Hina god.png Hina Satou 2516 Ayumu ll.png Ayumu Uehara 2207
Eliminated - 14
Rena1.png Rena Ryuuguu 2124 Azuzu sigrd.png Azuzu Komagome 1314
Template:Aliceliese Aliceliese Lou Nebulis IX 1852 Swindler.png Swindler 1292
Yuna bear.png Yuna 1847 Miyako sigrd.png Miyako Muguruma 1238
Kud.png Kudryavka Noumi 1718 Fina bear.png Fina 1183
Nobara.png Nobara Kugisaki 1682 Ino fruit.png Ino Sakura 1143
Yuyu boq.png Yuyu Shirai 1528 Moroha.png Moroha 1096
Riri boq.png Riri Hitotsuyanagi 1428 Template:Roko Roko Sekino 900

Bracket stage

Fall Bracket
Round of 16 (PO 2) Quarter-finals (PO 3) Semi-finals (PO 4) Final (PO 5)
1 Elaina.png Elaina 5896
16 Ayumu ll.png Ayumu Uehara 2083
1 Elaina.png Elaina 6983
8 Hina god.png Hina Satou 3295 8 Hina god.png Hina 2305
9 Kaname tonikawa.png Kaname Arisugawa 3173
1 Elaina.png Elaina 6144
4 Saya majo.png Saya 3671 4 Saya majo.png Saya 1853
13 Yui 1r.png Yui Hanasaka 3093 4 Saya majo.png Saya 4147
5 Adachi.png Adachi 3772
5 Adachi.png Sakura Adachi 3698
12 Rika f.png Rika Furude 2838 Final
--- 1 Elaina.png Elaina 5897
2 Tsukasa tsu.png Tsukasa Tsukuyomi 5484 2 Tsukasa tsu.png Tsukasa 5045
15 Setsuna ll.png Setsuna Yuuki 2166
2 Tsukasa tsu.png Tsukasa 6333
7 Aurora rhys.png Aurora Suya Rhys Kaymin 3546 7 Aurora rhys.png Aurora 2811
10 Shimamura.png Hougetsu Shimamura 3210 2 Tsukasa tsu.png Tsukasa 4691
3 Rize.png Rize 4202
3 Rize.png Rize Tedeza 4235
14 Nana h.png Nana Hiiragi 2326 3 Rize.png Rize 4193
6 Sharo.png Sharo 2861
6 Sharo.png Sharo Kirima 3502
11 Kyouko god.png Kyouko Izanami 3086
Fall Consolation Bracket
CO Rd 1 (PO 3) CO Rd 2 (PO 4) CO Rd 3 (PO 5) ---- CO Rd 4 -- IRV (PO 6)
>7 Aurora rhys.png Aurora 3565
16 Ayumu ll.png Ayumu 3245 9 Kaname tonikawa.png Kaname 3407
9 Kaname tonikawa.png Kaname 4247 >4 Saya majo.png Saya 5211
>6 Sharo.png Sharo 3795 7 Aurora rhys.png Aurora 3787 Winner goes to ISML 2021
13 Yui 1r.png Yui (1R) 4321 13 Yui 1r.png Yui (1R) 3142 >2 Tsukasa tsu.png Tsukasa 4436 4941 5583
12 Rika f.png Rika 3290 6 Sharo.png Sharo 3869 3 Rize.png Rize 2196 2621 3245
>5 Adachi.png Adachi 3996 5 Adachi.png Adachi 4373 4 Saya majo.png Saya 1996 2347
14* Nana h.png Nana 2987 11 Kyouko god.png Kyouko I. 2942 5 Adachi.png Adachi 1509
11* Kyouko god.png Kyouko I. 4414 >3 Rize.png Rize 4989
>8 Hina god.png Hina 3373 10 Shimamura.png Shimamura 3717
15* Setsuna ll.png Setsuna 3384 10 Shimamura.png Shimamura 3620
10* Shimamura.png Shimamura 3582


Inter-seasonal Exhibition[edit | edit source]

2020 Inter-seasonal Exhibition
Pic Round 1 (Tpz Gem) Pic Round 2 Pic Round 3 (PO Day 6)
FA
Elaina.png
Elaina 6410
SU
Chizuru i.png
Chizuru Ichinose 3315 SP
Kei shirogane.png
Kei Shirogane 5137
WN
Kotoko.png
Kotoko Iwanaga 1503 SP
Kei shirogane.png
Kei Shirogane 4660
SP
Kei shirogane.png
Kei Shirogane 4720

Tournament of Champions[edit | edit source]

Format

  • Single round-robin group stage. Top 2 advance to final round. If multiple contestants are tied for second place, they will also advance as well.
  • Final round: Range-voting format.


Female Division[edit | edit source]

Group Stage
Pos Pic Contestant W D L Qualification
1
Eru.png
Eru Chitanda (A) 7 - 0 Final round
2
Kanade.png
Kanade Tachibana (A) 5 - 2 Final round
3
Violet.png
Violet Evergarden (A) 5 - 2 Final round
4
Megumi katou.png
Megumi Katou (A) 5 - 2 Final round
5
Rem.png
Rem 3 - 4
6
Kotori dal.png
Kotori Itsuka 2 - 5
7
Ruri.png
Ruri Gokou 1 - 6
8
Shana.png
Shana 0 - 7
Group Stage Results Table
Aqua 3 (Aug 13) Aqua 4 (Aug 16) Aqua 7 (Aug 25) Aqua 8 (Aug 28) Tpz 2 (Sep 10 Tpz 3 (Sep 13) Tpz 4 (Sep 16), Tpz 5 (Sep 19)
# Match 1 Match 2 Match 3 Match 4 Match 5 Match 6 Match 7
Violet.png
Kanade Tachibana 3523 - 1858 Ruri Gokou 4052 - 2119 Kotori Itsuka 2725 - 2057 Eru Chitanda 2591 - 3551 Shana 2676 - 1290 Megumi Katou 2192 - 2347 Rem.png 3212 - 2527
Rem.png
Ruri Gokou 3054 - 1833 Kanade Tachibana 2843 - 2853 Eru Chitanda 2477 - 2488 Kotori Itsuka 3616 - 2526 Megumi Katou 1849 - 1942 Shana 2683 - 1865 Violet.png 2527 - 3212
Megumi katou.png
Kotori Itsuka 2630 - 2337 Eru Chitanda 2540 - 3312 Kanade Tachibana 1725 - 2503 Ruri Gokou 3481 - 2021 Rem.png 1942 - 1849 Violet.png 2347 - 2192 Shana 3078 - 2144
Shana.png
Eru Chitanda 1621 - 3459 Kotori Itsuka 2279 - 2989 Ruri Gokou 1645 - 2189 Kanade Tachibana 2047 - 3166 Violet.png 1290 - 2676 Rem.png 1865 - 2683 Megumi Katou 2144 - 3078
Eru.png
Shana 3459 - 1621 Megumi Katou 3312 - 2540 Rem.png 2488 - 2477 Violet.png 3551 - 2591 Kanade Tachibana 2469 - 1528 Ruri Gokou 2692 - 1753 Kotori Itsuka 2496 - 1793
Kotori dal.png
Megumi Katou 2337 - 2630 Shana 2989 - 2279 Violet.png 2057 - 2725 Rem.png 2526 - 3616 Ruri Gokou 1950 - 1475 Kanade Tachibana 2107 - 2359 Eru Chitanda 1793 - 2496
Ruri.png
Rem.png 1833 - 3054 Violet.png 2119 - 4052 Shana 2189 - 1645 Megumi Katou 2021 - 3481 Kotori Itsuka 1475 - 1950 Eru Chitanda 1753 - 2692 Kanade Tachibana 1793 - 2378
Kanade.png
Violet.png 1858 - 3523 Rem.png 2853 - 2843 Megumi Katou 2503 - 1725 Shana 3166 - 2047 Eru Chitanda 1528 - 2469 Kotori Itsuka 2359 - 2107 Ruri Gokou 2378 - 1793



Final Round (Topaz Gem)
Eru portrait.jpg
Violet portrait 2.jpg
Mgk portrait ln.jpg
Kanade portrait.jpg
Eru Chitanda (Hyouka) Violet Evergarden (Violet Evergarden) Megumi Katou (Saekano) Kanade Tachibana (Angel Beats!)
50,257.3 42,266.1 37,998.8 29,920.5



Male Division[edit | edit source]

Group Stage
Pos Pic Contestant W D L Qualification
1
Oreki.png
Houtarou Oreki (A) 7 - 0 Final round
2
8man.png
Hachiman Hikigaya (A) 6 - 1 Final round
3
Sora.png
Sora 5 - 2
4
Accel.png
Accelerator 4 - 3
5
Slime.png
Rimuru Tempest 3 - 4
6
Kirito.png
Kirito 3 - 4
7
Koro.png
Koro-sensei 1 - 6
8
Hideyoshi.png
Hideyoshi Kinoshita 0 - 7
Group Stage Results Table
Aqua 3 (Aug 13) Aqua 4 (Aug 16) Aqua 7 (Aug 25) Aqua 8 (Aug 28) Tpz 2 (Sep 10) Tpz 3 (Sep 13) Tpz 4 (Sep 16), Tpz 5 (Sep 19)
# Match 1 Match 2 Match 3 Match 4 Match 5 Match 6 Match 7
Slime.png
Kirito.png 2388 - 2425 Houtarou.png 2258 - 3597 Hideyoshi.png 2661 - 1190 Accel.png 2997 - 2789 Sora.png 1420 - 1992 Koro.png 2415 - 2158 8man.png 1927 - 3732
8man.png
Houtarou.png 2431 - 2729 Kirito.png 3040 - 2445 Accel.png 2260 - 2096 Hideyoshi.png 3870 - 1398 Koro.png 2089 - 1469 Sora.png 2296 - 2263 Rimuru.png 3732 - 1927
Koro.png
Hideyoshi.png 2296 - 1721 Accel.png 2214 - 3410 Kirito.png 1574 - 2473 Houtarou.png 1478 - 4590 8man.png 1469 - 2089 Rimuru.png 2158 - 2415 Sora.png 2137 - 2840
Sora.png
Accel.png 2606 - 2511 Hideyoshi.png 3264 - 1552 Houtarou.png 2249 - 2532 Kirito.png 3136 - 2549 Rimuru.png 1992 - 1420 8man.png 2263 - 2296 Koro.png 2840 - 2137
Accel.png
Sora.png 2511 - 2606 Koro.png 3410 - 2214 8man.png 2096 - 2260 Rimuru.png 2789 - 2997 Kirito.png 2038 - 1671 Houtarou.png 2095 - 2550 Hideyoshi.png 2701 - 1550
Hideyoshi.png
Koro.png 1721 - 2296 Sora.png 1552 - 3264 Rimuru.png 1190 - 2661 8man.png 1388 - 3870 Houtarou.png 1056 - 2641 Kirito.png 1853 - 2543 Accel.png 1550 - 2701
Oreki.png
8man.png 2729 - 2431 Rimuru.png 3597 - 2258 Sora.png 2532 - 2249 Koro.png 4590 - 1478 Hideyoshi.png 2641 - 1056 Accel.png 2550 - 2095 Kirito.png 2456 - 1858
Kirito.png
Rimuru.png 2425 - 2388 8man.png 2445 - 3040 Koro.png 2473 - 1574 Sora.png 2549 - 3136 Accel.png 1671 - 2038 Hideyoshi.png 2543 - 1853 Houtarou.png 1858 - 2456


Final Round (Topaz Gem)
Oreki portrait.jpg
8man portrait s1.jpg
Houtarou Oreki (Hyouka) Hachiman Hikigaya (Oregairu)
52,579.2 33,116.2



Divine Circlet & Crown[edit | edit source]

Main article: ISML Divine Consolation Awards#ISML 2020


Qualification:

  • 24 contestants eliminated before Topaz are selected:
  1. Aquamarine wildcards (arranged by votes)
  2. Aquamarine groups (arranged by Wins ---> CVPT.D)
  3. Preliminaries Round 2. (If necessary; arranged by score)
  • Contestants who have won any ISML award before are disqualified.


Exhibition Format:

  • Elimination stage: Qualified contestants will be grouped together in a single approval/range voting match. Top 16 advance to group stage, the rest are eliminated.
  • Group stage: Amethyst period. 4x4 groups, single round-robin format. The top finisher of each group will advance to the semi-finals, where they will become subjects to the ISML forum's poster contest.
  • Semi-finals will occur during the main playoffs stage. Each character's winning poster will be displayed as avatars in the voting page. The winner of the final match claims the Divine Circlet (female) or Divine Crown (male).


Qualification[edit | edit source]


Elimination stage[edit | edit source]

Source: Topaz Gem Rounds

2020 Circlet Eliminations (Approval Voting)
Advanced - 16
Nagisa.png Nagisa Furukawa 3574 Shinobu kny.png Shinobu Kochou 2881
Yoshino (DAL) Yoshino (DAL) 3189 Mafuyu.png Mafuyu Kirisu 2754
Alice zuberg.png Alice Zuberg 3142 Cocoa.png Hot Cocoa 2748
Origami.png Origami Tobiichi 3039 Nino nakano.png Nino Nakano 2717
Sakura matou.png Sakura Matou 2951 Holo Holo 2708
Tohka.png Tohka Yatogami 2948 Homura.png Homura Akemi 2659
Mizore.png Mizore Yoroizuka 2944 Eresh fate.png Ereshkigal (Fate) 2620
Ginko s.png Ginko Sora 2924 Hinata wataten.png Hinata Hoshino 2605
Eliminated - 8
Yotsuba.png Yotsuba Nakano 2581 Kazusa.png Kazusa Touma 2411
Mayuri Shiina Mayuri Shiina 2571 Enterprise al.png USS Enterprise (CV-6) 2355
Shamiko.png Yuuko "Shamiko" Yoshida 2435 Yuu koito.png Yuu Koito 2236
Rachel.png Rachel Gardner 2413 Reines.png Reines El-Melloi Archisorte 2190
2020 Crown Eliminations (Approval Voting)
Advanced - 16
Tomoya aki.png Tomoya Aki 3266 Sesshomaru.png Sesshomaru 2628
Mochizou.png Mochizou Ooji 3152 Syaoran.png Syaoran Li 2603
Akihito.png Akihito Kanbara 2996 Hiro16.png Hiro (016) 2588
Taihei.png Taihei Doma 2736 Shu.png Shu Ouma 2535
Bell.png Bell Cranel 2672 Giorno.png Giorno Giovanna 2513
  Ash Ketchum Ash Ketchum 2643 Seiya cautious.png Seiya Ryuuguuin 2502
Haruka nanase.png Haruka Nanase 2633 Yaichi.png Yaichi Kuzuryuu 2491
Inosuke.png Inosuke Hashibira 2630 Fuutarou.png Fuutarou Uesugi 2441
Eliminated - 8
Karna (Fate) Karna (Lancer of Red) 2432 Shuuichi hibike.png Shuuichi Tsukamoto 2325
Izayoi.png Izayoi Sakamaki 2365 Senku.png Senku 2306
Mob.png Shigeo Kageyama 2359 Ikki.png Ikki Kurogane 2263
Naofumi.png Naofumi Iwatani 2353 Norman.png Norman (TPN) 2225


Group stage[edit | edit source]

Circlet

Circlet Group Stage
Circlet Group A
Pos Contestant W-L CVPD Amet 1 Amet 3 Amet 5
1 Ginko s.png Ginko Sora (A) 3-0 0.605 Shinobu kny.png 2271 Hinata wataten.png 2993 Nagisa.png 2979
2 Nagisa.png Nagisa Furukawa 2-1 0.286 Hinata wataten.png 2208 Shinobu kny.png 2681 Ginko s.png 2815
3 Shinobu kny.png Shinobu Kochou 1-2 -0.227 Ginko s.png 1729 Nagisa.png 2525 Hinata wataten.png 2932
4 Hinata wataten.png Hinata Hoshino 0-3 -0.664 Nagisa.png 1635 Ginko s.png 2039 Shinobu kny.png 2621
Circlet Group B
Pos Contestant W-L CVPD Amet 1 Amet 3 Amet 5
1 Yoshino (DAL) Yoshino (A) 3-0 1.207 Eresh fate.png 2319 Mafuyu.png 2993 Mizore.png 3505
2 Mafuyu.png Mafuyu Kirisu 1-2 0.076 Mizore.png 1543 Yoshino (DAL) 2039 Eresh fate.png 2768
3 Eresh fate.png Ereshkigal (Fate) 1-2 -0.400 Yoshino (DAL) 1575 Mizore.png 2437 Mafuyu.png 2406
4 Mizore.png Mizore Yoroizuka 1-2 -0.883 Mafuyu.png 2195 Eresh fate.png 2190 Yoshino (DAL) 2199
Circlet Group C
Pos Contestant W-L CVPD Amet 2 Amet 4 Amet 6
1 Alice zuberg.png Alice Zuberg (A) 3-0 0.648 Homura.png 1917 Cocoa.png 2275 Tohka.png 2959
2 Tohka.png Tohka Yatogami 2-1 0.670 Cocoa.png 1844 Homura.png 2783 Alice zuberg.png 2608
3 Cocoa.png Hot Cocoa 1-2 -0.110 Tohka.png 1421 Alice zuberg.png 1891 Homura.png 3348
4 Homura.png Homura Akemi 0-3 -1.208 Alice zuberg.png 1345 Tohka.png 1642 Cocoa.png 2371
Circlet Group D
Pos Contestant W-L CVPD Amet 2 Amet 4 Amet 6
1 Sakura matou.png Sakura Matou (A) 3-0 0.407 Nino nakano.png 1643 Holo 2382 Origami.png 3002
2 Origami.png Origami Tobiichi 2-1 0.161 Holo 1801 Nino nakano.png 2214 Sakura matou.png 2682
3 Nino nakano.png Nino Nakano 1-2 -0.039 Sakura matou.png 1552 Origami.png 2046 Holo 2855
4 Holo Holo 0-3 -0.528 Origami.png 1492 Sakura matou.png 1856 Nino nakano.png 2573


Crown

Crown Group Stage
Crown Group A
Pos Contestant W-L CVPD Amet 1 Amet 3 Amet 5
1 Tomoya aki.png Tomoya Aki (A) 3-0 1.010 Fuutarou.png 2069 Sesshomaru.png 2612 Inosuke.png 3357
2 Fuutarou.png Fuutarou Uesugi 2-1 -0.338 Tomoya aki.png 1331 Inosuke.png 2364 Sesshomaru.png 2409
3 Sesshomaru.png Sesshomaru 1-2 -0.098 Inosuke.png 1805 Tomoya aki.png 2235 Fuutarou.png 2404
4 Inosuke.png Inosuke Hashibira 0-3 -0.575 Sesshomaru.png 1693 Fuutarou.png 2303 Tomoya aki.png 1952
Crown Group B
Pos Contestant W-L CVPD Amet 1 Amet 3 Amet 5
1 Mochizou.png Mochizou Ooji (A) 3-0 0.687 Yaichi.png 1729 Syaoran.png  2638 Haruka nanase.png 2958
2 Yaichi.png Yaichi Kuzuryuu 2-1 0.597 Mochizou.png 1727 Haruka nanase.png 2607 Syaoran.png 2932
3 Syaoran.png Syaoran Li 1-2 -0.464 Haruka nanase.png 1707 Mochizou.png 1883 Yaichi.png 2144
4 Haruka nanase.png Haruka Nanase 0-3 -0.821 Syaoran.png 1476 Yaichi.png 1790 Mochizou.png 1867
Crown Group C
Pos Contestant W-L CVPD Amet 2 Amet 4 Amet 6
1 Hiro16.png Hiro (016) (A) 3-0 0.263 Ash Ketchum 1505 Akihito.png 1979 Seiya cautious.png 2785
2 Seiya cautious.png Seiya Ryuuguuin 2-1 0.099 Akihito.png 1462 Ash Ketchum 2116 Hiro16.png 2480
3 Akihito.png Akihito Kanbara 1-2 0.145 Seiya cautious.png 1425 Hiro16.png 1787 Ash Ketchum 3041
4 Ash Ketchum Ash Ketchum 0-3 -0.507 Hiro16.png 1389 Seiya cautious.png 1729 Akihito.png 2276
Crown Group D
Pos Contestant W-L CVPD Amet 2 Amet 4 Amet 6
1 Bell.png Bell Cranel (A) 3-0 0.435 Shu.png 1433 Giorno.png 2162 Taihei.png 2780
2 Shu.png Shu Ouma 2-1 0.278 Bell.png 1347 Taihei.png 1865 Giorno.png 2762
3 Taihei.png Taihei Doma 1-2 0.129 Giorno.png 1713 Shu.png 1834 Bell.png 2567
4 Giorno.png Giorno Giovanna 0-3 -0.842 Taihei.png 1122 Bell.png 1491 Shu.png 2263




Final Four[edit | edit source]

2020 Circlet Final Four
Semi-finals (PO 2) Final (PO 4)
A Ginko s.png Ginko Sora 4004
B Yoshino (DAL) Yoshino 3610
A Ginko s.png Ginko Sora 4580
C Alice z.png Alice Zuberg 3533
C Alice zuberg.png Alice Zuberg 3683
D Sakura matou.png Sakura Matou 3501
2020 Crown Final Four
Semi-finals (PO 2) Final (PO 4)
C Hiro16.png Hiro (016) 2263
B Mochizou.png Mochizou Ooji 3945
B Mochizou.png Mochizou Ooji 3792
A Tomoya aki.png Tomoya Aki 3600
A Tomoya aki.png Tomoya Aki 3508
D Bell.png Bell Cranel 3005


Poster Gallery[edit | edit source]

Original link of the results here

Many of the posters here were designated as "honorable mentions", having their scores and rankings released in the forums.

Those labeled with "Winner" will appear in the voting page of the exhibition's Final Four, which will be held during the playoffs phase.

Females

Sakura m.png Sakura Matou Sakura m.png
Dc 2020 sakura m grish.png
Dc 2020 sakura m hayasaka.png
Dc 2020 sakura m ignite.png
Edited by Grish Edited by 核桃圆滚滚 (Hayasaka) Edited by IGNITE
Judge: 7.7 Votes: 10 Judge: 7.74 Votes: 6 Judge: 6.00 Votes: 11
48.45 (#6), (Winner) 41.55 (#17) 43.41 (#12)
Dc 2020 sakura m rainingstreet.png
Dc 2020 sakura m ritsukintv.png
Edited by 雨巷祈哀 (RainingStreet) Edited by 朔间音 (RitsukinTV)
Judge: 6.36 Votes: 11
44.85 (#11)
Ginko s.png Ginko Sora Ginko s.png
Dc 2020 ginko s ennadai.png
Dc 2020 ginko s hayasaka.png
Dc 2020 ginko s ritsukintv.png
Edited by Ennadai Edited by 核桃圆滚滚 (Hayasaka) Edited by 朔间音 (RitsukinTV)
Judge: 6.06 Votes: 10 Judge: 6.3 Votes: 12
votes 41.89 (#16) 46.38 (#8)
Dc 2020 ginko s shiinanamida.png
Dc 2020 ginko s toshiko.png
Dc 2020 ginko s ttchuiniubi.png
Edited by 划过手的泪滴 (ShiinaNamida) Edited by 敏言慎行 (Toshiko) Edited by 天雪山桃 (ttchuiniubi)
Judge: 6.58 Votes: 7 Judge: 7.4 Votes: 19
38.67 (#23) 63.13 (#1), (Winner)
Yoshino dal.png Yoshino Yoshino dal.png
Dc 2020 yoshino grish.png
Dc 2020 yoshino hayasaka.png
Dc 2020 yoshino ignite.png
Edited by Grish Edited by 核桃圆滚滚 (Hayasaka) Edited by IGNITE
Judge: 5.78 Votes: 13 Judge: 5.9 Votes: 9 Judge: 7.14 Votes: 7
46.06 (#9), (Winner) 39.48 (#20) 40.91 (#18)
Dc 2020 yoshino rainingstreet.png
Dc 2020 yoshino ritsukintv.png
Dc 2020 yoshino shiinanamida.png
Edited by 雨巷祈哀 (RainingStreet) Edited by 朔间音 (RitsukinTV) Edited by 划过手的泪滴 (ShiinaNamida)
Judge: 6.56 Votes: 9
42.12 (#15)
Alice z.png Alice Zuberg Alice z.png
Dc 2020 alice z grish.png
Dc 2020 alice z hayasaka.png
Dc 2020 alice z ritsukintv.png
Dc 2020 alice z shiinanamida.png
Edited by Grish Edited by 核桃圆滚滚 (Hayasaka) Edited by 朔间音 (RitsukinTV) Edited by 划过手的泪滴 (ShiinaNamida)
Judge: 7.54 Votes: 13 Judge: 5.84 Votes:11 Judge: 6.26 Votes: 19
53.1 (#3) 42.77 (#13) 58.57 (#2), (Winner)


Males

Tomoya aki.png Tomoya Aki Tomoya aki.png
Dc 2020 tomoya aki grish.png
Dc 2020 tomoya aki hayasaka.png
Dc 2020 tomoya aki ritsukintv.png
Dc 2020 tomoya aki woodymc.png
Edited by Grish Edited by 核桃圆滚滚 (Hayasaka) Edited by 朔间音 (RitsukinTV) Edited by WoodyMC
Judge: 5.8 Votes: 11 Judge: 6.52 Votes: 11
42.61 (#14) 45.49 (#10), (Winner)
Bell.png Bell Cranel Bell.png
Dc 2020 bell grish.png
Dc 2020 bell hayasaka.png
Dc 2020 bell ritsukintv.png
Dc 2020 bell shiinanamida.png
Dc 2020 bell woodymc.png
Edited by Grish Edited by 核桃圆滚滚 (Hayasaka) Edited by 朔间音 (RitsukinTV) Edited by 划过手的泪滴 (ShiinaNamida) Edited by WoodyMC
Judge: 7.84 Votes: 11 Judge: 7.5 Votes: 10
50.77 (#5), (Winner) 47.65 (#7)
Hiro16.png Hiro Hiro16.png
Dc 2020 016 grish.png
Dc 2020 016 ritsukintv.png
Dc 2020 016 shiinanamida.png
Dc 2020 016 woodymc.png
Edited by Grish Edited by 朔间音 (RitsukinTV) Edited by 划过手的泪滴 (ShiinaNamida) Edited by WoodyMC
Judge: 5.5 Votes: 8 Judge: 4.94 Votes: 11 Judge: 6.84 Votes: 7
36.12 (#24) 39.17 (#22) 39.71 (#19), Winner
Mochizou.png Mochizou Ooji Mochizou.png
Dc 2020 mochizou hayasaka.png
Dc 2020 mochizou ignite.png
Dc 2020 mochizou lawrencecatlee.png
Edited by 核桃圆滚滚 (Hayasaka) Edited by IGNITE Edited by 劳伦斯貓利 (LawrenceCatlee)
Judge: 6.58 Votes: 15 Judge: 4.96 Votes: 11
52.79 (#4), (Winner) 39.25 (#21)
Dc 2020 mochizou rainingstreet.png
Dc 2020 mochizou ritsukintv.png
Edited by 雨巷祈哀 (RainingStreet) Edited by 朔间音 (RitsukinTV)
Judge: 6.3 Votes: 6
35.79 (#25)

ISML Touhou Tournament III[edit | edit source]

This year was the third edition of the ISML Touhou Tournament, an exhibition tournament contested exlclusively among characters featured in the Touhou Project series of video games, created, developed, and published by one-man doujin circle Team Shanghai Alice (its sole member is named ZUN).

Format: Sixty-four (64) players compete in a single-elimination bracket. Previous champions are banned from the contest.

Previous champions:

Touhou Tourney Champions
Pic Name First appearance (Inst. #) Japanese name Best Result
T reimu.png
Reimu Hakurei Highly Responsive to Prayers (1st) 東方靈異伝, Tōhō Reiiden Champion
Touhou Tourney 1 (2013)
T marisa.png
Marisa Kirisame Story of Eastern Wonderland (2nd) 東方封魔録, Tōhō Fūmaroku Champion
Touhou Tourney 2 (2017)



Entrants[edit | edit source]

Contestants were chosen based on the results of the 15th Touhou popularity poll, held in 2019 at the Japanese Touhou wiki. Seeds were arranged based on their rankings in the poll.

All character links in these tables will redirect to their respective English Touhou Wiki articles.
Character portraits will use ZUN's artstyle whenever possible; if there is no suitable image, then other official art media (Touhou fighting games, print media, album covers, etc.) will be used.

Touhou Tourney III (Seed 1-16)
Pic (Seed) Character First appearance (Inst. #) Japanese name Last Results
T youmu.png
(1) Youmu Konpaku Perfect Cherry Blossom (7th) 東方妖々夢, Tōhō Yōyōmu
T koishi.png
(2) Koishi Komeiji Subterranean Animism (11th) 東方地霊殿, Tōhō Chireiden
T remilia.png
(3) Remilia Scarlet Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T flandre.png
(4) Flandre Scarlet Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T sakuya.png
(5) Sakuya Izayoi Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T satori.png
(6) Satori Komeiji Subterranean Animism (11th) 東方地霊殿, Tōhō Chireiden
T aya.png
(7) Aya Shameimaru Phantasmagoria of Flower View (9th) 東方花映塚, Tōhō Kaeizuka
T alice.png
(8) Alice Margatroid Mystic Square (5th, as Alice) 東方怪綺談, Tōhō Kaikidan
T fujiwara.png
(9) Fujiwara no Mokou Imperishable Night (8th) 東方永夜抄, Tōhō Eiyashō
T yukari.png
(10) Yukari Yakumo Perfect Cherry Blossom (7th) 東方妖々夢, Tōhō Yōyōmu
T sanae.png
(11) Sanae Kochiya Mountain of Faith (10th) 東方風神録, Tōhō Fūjinroku
T tenshi.png
(12) Tenshi Hinanawi Scarlet Weather Rhapsody (10.5; fighting game) 東方緋想天, Tōhō Hisōten
T yuyuko.png
(13) Yuyuko Saigyouji Perfect Cherry Blossom (7th) 東方妖々夢, Tōhō Yōyōmu
T reisen.png
(14) Reisen Udongein Inaba Imperishable Night (8th) 東方永夜抄, Tōhō Eiyashō
T hata.png
(15) Hata no Kokoro Hopeless Masquerade (13.5, fighting game) 東方心綺楼, Tōhō Shinkirō
T shion.png
(16) Shion Yorigami Antinomy of Common Flowers (15.5, fighting game) 東方憑依華, Tōhō Hyōibana
Touhou Tourney III (Seed 17-32)
Pic (Seed) Character First appearance (Inst. #) Japanese name Last Results
T tatara.png
(17) Kogasa Tatara Undefined Fantastic Object (12th) 東方星蓮船, Tōhō Seirensen
T patchy.png
(18) Patchouli Knowledge Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T momiji.png
(19) Momiji Inubashiri Mountain of Faith (10th) 東方風神録, Tōhō Fūjinroku
T meiling.png
(20) Meiling Hong [Note] Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T eiki.png
(21) Eiki Shiki, Yamaxanadu Phantasmagoria of Flower View (9th) 東方花映塚, Tōhō Kaeizuka
T cirno.png
(22) Cirno Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T rumia.png
(23) Rumia Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T renko.png
(24) Renko Usami Symposium of Post-mysticism (Print work) 東方求聞口授, Tōhō Gumon Kuju
T yuuka.png
(25) Yuuka Kazami Lotus Land Story (4th, as Yuuka) 東方幻想郷, Tōhō Gensōkyō
T junko.png
(26) Junko Legacy of Lunatic Kingdom (15th) 東方紺珠伝, Tōhō Kanjuden
T suwako.png
(27) Suwako Moriya Mountain of Faith (10th) 東方風神録, Tōhō Fūjinroku
T sagume.png
(28) Sagume Kishin Legacy of Lunatic Kingdom (15th) 東方紺珠伝, Tōhō Kanjuden
T seija.png
(29) Seija Kijin Double Dealing Character (14th) 東方輝針城, Tōhō Kishinjō
T utsuho.png
(30) Utsuho Reiuji Subterranean Animism (11th) 東方地霊殿, Tōhō Chireiden
T parsee.png
(31) Parsee Mizuhashi Subterranean Animism (11th) 東方地霊殿, Tōhō Chireiden
T hecatia.png
(32) Hecatia Lapislazuli Legacy of Lunatic Kingdom (15th) 東方紺珠伝, Tōhō Kanjuden
Touhou Tourney III (Seed 33-48)
Pic (Seed) Character First appearance (Inst. #) Japanese name Last Results
T kaguya.png
(33) Kaguya Houraisan Imperishable Night (8th) 東方永夜抄, Tōhō Eiyashō
T joon.png
(34) Joon Yorigami Antinomy of Common Flowers (15.5, fighting game) 東方憑依華, Tōhō Hyōibana
T nitori.png
(35) Nitori Kawashiro Mountain of Faith (10th) 東方風神録, Tōhō Fūjinroku
T doremy.png
(36) Doremy Sweet Legacy of Lunatic Kingdom (15th) 東方紺珠伝, Tōhō Kanjuden
T ran.png
(37) Ran Yakumo Perfect Cherry Blossom (7th) 東方妖々夢, Tōhō Yōyōmu
T miko.png
(38) Toyosatomimi no Miko Ten Desires (13th) 東方神霊廟, Tōhō Shinreibyō
T futo.png
(39) Mononobe no Futo Ten Desires (13th) 東方神霊廟, Tōhō Shinreibyō
T nue.png
(40) Nue Houjuu Undefined Fantastic Object (12th) 東方星蓮船, Tōhō Seirensen
T suika.png
(41) Suika Ibuki Immaterial and Missing Power (7.5; fighting game) 東方萃夢想, Tōhō Suimusō
T clownpiece.png
(42) Clownpiece Legacy of Lunatic Kingdom (15th) 東方紺珠伝, Tōhō Kanjuden
T byakuren.png
(43) Byakuren Hijiri Undefined Fantastic Object (12th) 東方星蓮船, Tōhō Seirensen
T maribel.png
(44) Maribel Hearn Perfect Memento in Strict Sense (Print work) 東方求聞史紀, Tōhō Gumon Shiki
T kagerou.png
(45) Kagerou Imaizumi Double Dealing Character (14th) 東方輝針城, Tōhō Kishinjō
T okina.png
(46) Okina Matara Hidden Star in Four Seasons (16th) 東方天空璋, Tōhō Tenkūshō
T kasen.png
(47) Kasen Ibaraki Urban Legend in Limbo (14.5, fighting game) 東方深秘録, Tōhō Shinpiroku
T rin.png
(48) Rin Kaenbyou Subterranean Animism (11th) 東方地霊殿, Tōhō Chireiden
Touhou Tourney III (Seed 49-64)
Pic (Seed) Character First appearance (Inst. #) Japanese name Last Results
T hina.png
(49) Hina Kagiyama Mountain of Faith (10th) 東方風神録, Tōhō Fūjinroku
T sumireko.png
(50) Sumireko Usami Urban Legend in Limbo (14.5, fighting game) 東方深秘録, Tōhō Shinpiroku
T nazrin.png
(51) Nazrin Undefined Fantastic Object (12th) 東方星蓮船, Tōhō Seirensen
T keine.png
(52) Keine Kamishirasawa Imperishable Night (8th) 東方永夜抄, Tōhō Eiyashō
T iku.png
(53) Iku Nagae Scarlet Weather Rhapsody (10.5; fighting game) 東方緋想天, Tōhō Hisōten
T daiyousei.png
(54) Daiyousei Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T mystia.png
(55) Mystia Lorelei Imperishable Night (8th) 東方永夜抄, Tōhō Eiyashō
T eirin.png
(56) Eirin Yagokoro Imperishable Night (8th) 東方永夜抄, Tōhō Eiyashō
T kosuzu.png
(57) Kosuzu Motoori Forbidden Scrollery (Manga) 東方心綺楼, Tōhō Shinkirō
T aunn.png
(58) Aunn Komano Hidden Star in Four Seasons (16th) 東方天空璋, Tōhō Tenkūshō
T seiga.png
(59) Seiga Kaku Ten Desires (13th) 東方神霊廟, Tōhō Shinreibyō
T hatate.png
(60) Hatate Himekaidou Double Spoiler (12.5; Shoot the Bullet sequel) ダブルスポイラー 〜 東方文花帖, Daburu Supoiraa ~ Tōhō Bunkachō
T chen.png
(61) Chen Perfect Cherry Blossom (7th) 東方妖々夢, Tōhō Yōyōmu
T sekibanki.png
(62) Sekibanki Double Dealing Character (14th) 東方輝針城, Tōhō Kishinjō
T koakuma.png
(63) Koakuma Embodiment of Scarlet Devil (6th) 東方紅魔郷, Tōhō Kōmakyō
T sukuna.png
(64) Shinmyoumaru Sukuna Double Dealing Character (14th) 東方輝針城, Tōhō Kishinjō

[Note] "Hong Meiling" is a Chinese name; the family name is "Hong". For consistency purposes, this wiki will write her name in the "given name first" order like most characters.


Bracket[edit | edit source]

All character links in this section will redirect within this wiki instead.

Group A[edit | edit source]

Group A
Half 1
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Oct 21 (Sapphire 1)
1 T youmu.png Youmu Konpaku 3930
64 T sukuna.png Shinmyoumaru Sukuna 2082 2020 Nov 2 (Sapphire 5)
2020 Oct 21 (Sapphire 1) 1 T youmu.png Youmu Konpaku 1923
32 T hecatia.png Hecatia Lapislazuli 2626 33 T kaguya.png Kaguya Houraisan 2047 2020 Nov 15 (Emerald 2)
33 T kaguya.png Kaguya Houraisan 3078 33 T kaguya.png Kaguya Houraisan 3614
2020 Oct 21 (Sapphire 1) 48 T rin.png Rin Kaenbyou 2590
16 T shion.png Shion Yorigami 2808 2020 Nov 2 (Sapphire 5)
49 T hina.png Hina Kagiyama 2786 16 T shion.png Shion Yorigami 1697
2020 Oct 21 (Sapphire 1) 48 T rin.png Rin Kaenbyou 2001
17 T tatara.png Kogasa Tatara 2630
48 T rin.png Rin Kaenbyou 2971
Half 2
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Oct 27 (Sapphire 3)
8 T alice.png Alice Margatroid 2771
57 T kosuzu.png Kosuzu Motoori 2348 2020 Nov 7 (Sapphire Gem)
2020 Oct 27 (Sapphire 3) 8 T alice.png Alice Margatroid 2916
25 T yuuka.png Yuuka Kazami 2700 25 T yuuka.png Yuuka Kazami 2667 2020 Nov 15 (Emerald 2)
40 T nue.png Nue Houjuu 2441 8 T alice.png Alice Margatroid 2973
2020 Oct 27 (Sapphire 3) 9 T fujiwara.png Fujiwara no Mokou 3166
9 T fujiwara.png Fujiwara no Mokou 2931 2020 Nov 7 (Sapphire Gem)
56 T eirin.png Eirin Yagokoro 2519 9 T fujiwara.png Fujiwara no Mokou 3009
2020 Oct 27 (Sapphire 3) 24 T renko.png Renko Usami 2583
24 T renko.png Renko Usami 2796
41 T suika.png Suika Ibuki 2548


Group B[edit | edit source]

Group B
Half 1
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Oct 30 (Sapphire 4)
4 T flandre.png Flandre Scarlet 3140
61 T chen.png Chen 2670 2020 Nov 7 (Sapphire Gem)
2020 Oct 30 (Sapphire 4) 4 T flandre.png Flandre Scarlet 2935
29 T seija.png Seija Kijin 3237 29 T seija.png Seija Kijin 2512 2020 Nov 15 (Emerald 2)
36 T doremy.png Doremy Sweet 2177 4 T flandre.png Flandre Scarlet 3330
2020 Oct 30 (Sapphire 4) 52 T keine.png Keine K. 2852
13 T yuyuko.png Yuyuko Saigyouji 2787 2020 Nov 7 (Sapphire Gem)
52 T keine.png Keine Kamishirasawa 2835 52 T keine.png Keine Kamishirasawa Notice 2700
2020 Oct 30 (Sapphire 4) 20 T meiling.png Meiling Hong 2636
20 T meiling.png Meiling Hong 2843
45 T kagerou.png Kagerou Imaizumi 2754
Half 2
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Oct 21 (Sapphire 1)
5 Sakuya icon.png Sakuya Izayoi 3664
60 T hatate.png Hatate Himekaidou 2425 2020 Nov 2 (Sapphire 5)
2020 Oct 24 (Sapphire 2) 5 Sakuya icon.png Sakuya Izayoi 2623
28 T sagume.png Sagume Kishin 2504 37 T ran.png Ran Yakumo 1671 2020 Nov 15 (Emerald 2)
37 T ran.png Ran Yakumo 2514 5 Sakuya icon.png Sakuya Izayoi 3438
2020 Oct 21 (Sapphire 1) 44 T maribel.png Maribel Hearn 2867
12 T tenshi.png Tenshi Hinanawi 2823 2020 Nov 2 (Sapphire 5)
53 T iku.png Iku Nagae 2709 12 T tenshi.png Tenshi Hinanawi 1817
2020 Oct 24 (Sapphire 2) 44 T maribel.png Maribel Hearn 1935
21 T eiki.png Eiki Shiki, Yamaxanadu 2260
44 T maribel.png Maribel Hearn 2442


Group C[edit | edit source]

Group C
Half 1
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Oct 27 (Sapphire 3)
2 T koishi.png Koishi Komeiji 2922
63 T koakuma.png Koakuma 2517 2020 Nov 7 (Sapphire Gem)
2020 Oct 27 (Sapphire 3) 2 T koishi.png Koishi Komeiji 2833
31 T parsee.png Parsee Mizuhashi 2868 31 T parsee.png Parsee Mizuhashi 2450 2020 Nov 15 (Emerald 2)
34 T joon.png Joon Yorigami 2318 2 T koishi.png Koishi Komeiji 2345
2020 Oct 27 (Sapphire 3) 18 T patchy.png Patchouli Knowledge 4048
15 T hata.png Hata no Kokoro 3026 2020 Nov 7 (Sapphire Gem)
50 T sumireko.png Sumireko Usami 2222 15 T hata.png Hata no Kokoro 2506
2020 Oct 27 (Sapphire 3) 18 T patchy.png Patchouli Knowledge 3030
18 T patchy.png Patchouli Knowledge 2899
47 T kasen.png Kasen Ibaraki 2383
Half 2
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Oct 24 (Sapphire 2)
7 T aya.png Aya Shameimaru 2917
58 T aunn.png Aunn Komano 1946 2020 Nov 2 (Sapphire 5)
2020 Oct 24 (Sapphire 2) 7 T aya.png Aya Shameimaru 2334
26 T junko.png Junko 2774 26 T junko.png Junko 1617 2020 Nov 15 (Emerald 2)
39 T futo.png Mononobe no Futo 2393 7 T aya.png Aya Shameimaru 2908
2020 Oct 24 (Sapphire 2) 10 T yukari.png Yukari Yakumo 3368
10 T yukari.png Yukari Yakumo 2893 2020 Nov 2 (Sapphire 5)
55 T mystia.png Mystia Lorelei 2019 10 T yukari.png Yukari Yakumo 2495
2020 Oct 24 (Sapphire 2) 23 T rumia.png Rumia 1437
23 T rumia.png Rumia 2524
42 T clownpiece.png Clownpiece 2393


Group D[edit | edit source]

Group D
Half 1
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Oct 24 (Sapphire 2)
3 T remilia.png Remilia Scarlet 2769
62 T sekibanki.png Sekibanki 2183 2020 Nov 2 (Sapphire 5)
2020 Oct 21 (Sapphire 1) 3 T remilia.png Remilia Scarlet 2737
30 T utsuho.png Utsuho Reiuji 2795 35 T nitori.png Nitori Kawashiro 1163 2020 Nov 15 (Emerald 2)
35 T nitori.png Nitori Kawashiro 2867 3 T remilia.png Remilia Scarlet 3242
2020 Oct 24 (Sapphire 2) 14 T reisen.png R. U. Inaba 3104
14 T reisen.png Reisen Udongein Inaba 2663 2020 Nov 2 (Sapphire 5)
51 T nazrin.png Nazrin 2141 14 T reisen.png R. U. Inaba 2002
2020 Oct 21 (Sapphire 1) 19 T momiji.png Momiji Inubashiri 1790
19 T momiji.png Momiji Inubashiri 2987
46 T okina.png Okina Matara 2605
Half 2
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Oct 30 (Sapphire 4)
6 T satori.png Satori Komeiji 2884
59 T seiga.png Seiga Kaku 2551 2020 Nov 7 (Sapphire Gem)
2020 Oct 30 (Sapphire 4) 6 T satori.png Satori Komeiji 2796
27 T suwako.png Suwako Moriya 2992 27 T suwako.png Suwako Moriya 2716 2020 Nov 15 (Emerald 2)
38 T miko.png Toyosatomimi no Miko 2520 6 T satori.png Satori Komeiji 2548
2020 Oct 30 (Sapphire 4) 22 T cirno.png Cirno 3733
11 T sanae.png Sanae Kochiya 3302 2020 Nov 7 (Sapphire Gem)
54 T daiyousei.png Daiyousei 2479 11 T sanae.png Sanae Kochiya 2504
2020 Oct 30 (Sapphire 4) 22 T cirno.png Cirno 3098
22 T cirno.png Cirno 3249
43 T byakuren.png Byakuren Hijiri 2554

Notice: The results of several Round of 32 matches were changed because they occured during the Sapphire Gem round, which was subjected to a re-count. This re-counting of votes led to the result of one match (Keine vs Meiling) going the other way around, with Keine advancing over Meiling instead. Main page link.


Elite Eight[edit | edit source]

Elite Eight
Quarter-finals (EM 3) --X-- Semi-finals (EM 4) Final (EM 5)
2020 Nov 21 (Emerald 3)
33 T kaguya.png Kaguya Houraisan 2435
9 T fujiwara.png Fujiwara no Mokou 2386 2020 Nov 21 (Emerald 4)
5 Sakuya icon.png Sakuya 2386
4 T flandre.png Flandre Scarlet 2419 22 T cirno.png Cirno 2868 2020 Nov 24 (Emerald 5)
5 Sakuya icon.png Sakuya Izayoi 2749 22 T cirno.png Cirno 3445
(Pairings are re-seeded after QF) 18 T patchy.png Patchy 2538
18 T patchy.png Patchouli Knowledge 2616
10 T yukari.png Yukari Yakumo 2247 18 T patchy.png Patchy 2750
33 T kaguya.png Kaguya 2358
3 T remilia.png Remilia Scarlet 2299
22 T cirno.png Cirno 2639



Idols / Musicians Tournament[edit | edit source]

Blah blah blah


Seeding Rounds[edit | edit source]

???


Entrants[edit | edit source]

In this table, all character links will redirect to their respective source wikis (either Fandom or a dedicated MediaWiki website). ALL LINKS WILL CONTAIN SPOILERS.
In addition, several prominent idol franchises will be indicated with a colored background, and shows with 2 entrants are marked with colored borders. (Desktop view only)

ISML Idol-Musician Contestants List
Seed Pic Character Name (given name first) Franchise (and first installment)
01 Nanako Usami Locodol
02 Miu Takigawa 22/7
03 Priscilla Asagiri Bubblegum Crisis
04 Yoshiko Tsushima Love Live! Sunshine!!
05 Ranka Lee Macross Frontier
06 Maya Tendou Revue Starlight
07 Poporon Jashin-chan Dropkick
08
You.png
You Watanabe Love Live! Sunshine!!
09 Uzuki Shimamura Idolmaster: Cinderella Girls
10 Megumi Noda Nodame Cantabile
11 Haruka Amami Idolmaster (Original Arcade game)
12 Fumika Sagisawa Idolmaster: Cinderella Girls
13
Kotori ll.png
Kotori Minami Love Live! School Idol Project
14
Mugi.png
Tsumugi Kotobuki K-On!
15 Lisa Imai BanG Dream!
16 Kokoro Tsurumaki BanG Dream!
17 Kanon Nakagawa The World God Only Knows
18
Masami.png
Masami Iwasawa Angel Beats!
19 Chihaya Kisaragi Idolmaster (Original Arcade game)
20 Kaede Takagaki Idolmaster: Cinderella Girls
21
Arisa.png
Arisa Ichigaya BanG Dream!
22 Cyan Hijirikawa Show By Rock!!
23 Nana Daiba Revue Starlight
24 Rina Ogata White Album
25
Nodoka bgs.png
Nodoka Toyohama Bunny Girl Senpai
26 Ran Mitake BanG Dream!
27
Saki zs.png
Saki Nikaidou Zombieland Saga
28
Nico ll.png
Nico Yazawa Love Live! School Idol Project
29 Aoi Kiriya Aikatsu!
30
Jirou.png
Kyouka Jirou My Hero Academia
31 Mikuru Natsuki Aikatsu!
32 Yuuna Shigemura (Yuna) Sword Art Online
33 Ayaka Tachikawa 22/7
34
Sakura zs.png
Sakura Minamoto Zombieland Saga
35 Iori Minase Idolmaster (Original Arcade game)
36
Miku dal.png
Miku Izayoi Date A Live
37
Ritsu.png
Ritsu Tainaka K-On!
38 Rin Shibuya Idolmaster: Cinderella Girls
39 Shiki Ichinose Idolmaster: Cinderella Girls
40 Jun Toda 22/7
41
Yui ab.png
Yui Angel Beats!
42
Honoka.png
Honoka Kousaka Love Live! School Idol Project
43 Riko Sakurauchi Love Live! Sunshine!!
44 Claudine Saijou Revue Starlight
45
Hikari revue.png
Hikari Kagura Revue Starlight
46 Ichigo Hoshimiya Aikatsu!
47
Maki ll.png
Maki Nishikino Love Live! School Idol Project
48 Yumemi Yumemite Kakegurui
49 Miki Hoshii Idolmaster (Xbox 360)
50 Sheryl Nome Macross Frontier
51 Saaya Yamabuki BanG Dream!
52 Ringo Kinoshita Nourin
53 Mizuki Kanzaki Aikatsu!
54 Sakura Fujima 22/7
55
Yukina m.png
Yukina Minato BanG Dream!
56 Eve Tokimatsuri Megazone 23
57 Moca Aoba BanG Dream!
58 Noel Kannagi Sound of the Sky
59 Kanata Sorami Sound of the Sky
60 Rise Kujikawa Persona 4
61 Miss Monochrome Miss Monochrome
62 Sayo Hikawa BanG Dream!
63
Minmay.png
Minmay Lynn Macross SDF
64 Ranko Kanzaki Idolmaster: Cinderella Girls



Bracket[edit | edit source]

All character links in this section will redirect within this wiki instead.
Seedings were decided randomly; and is arranged so that characters from the same franchise will not meet until at least the round of 16. It does NOT determine the strength of the contestants involved.

Group A[edit | edit source]

Group A
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Nov 18 (Emerald 3)
1 x Nanako Usami 1979
64 x Ranko Kanzaki 2549 2020 Nov 29 (Emerald Gem)
Emerald 3 64 Ranko Kaizaki 2291
32 Yuna sao.png Yuna (SAO) 3008 32 Yuna sao.png Yuna (SAO) 3208 2020 Dec 4 (Ruby 1)
33 x Ayaka Tachikawa 2054 32 Yuna sao.png Yuna (SAO) 3002
Emerald 3 17 Kanon.png Kanon Nakagawa 2410
16 x Kokoro Tsurumaki 2169 Emerald Gem
49 x Miki Hoshii 2433 49 Miki Hoshii 2569
Emerald 3 17 Kanon.png Kanon Nakagawa 2701
17 Kanon.png Kanon Nakagawa 2631
48 x Yumemi Yumemite 1989
--
Emerald 3
8 You.png You Watanabe 3062
57 x Moca Aoba 2057 Emerald Gem
Emerald 3 8 You.png You Watanabe 2949
25 Nodoka bgs.png Nodoka Toyohama 3329 25 Nodoka bgs.png Nodoka Toyohama 3306 Ruby 1
40 x Jun Toda 1964 25 Nodoka bgs.png Nodoka Toyohama 2767
2020 Nov 21 (Emerald 4) 41 Yui ab.png Yui (Angel Beats) 3488
9 x Uzuki Shimamura 3287 Emerald Gem
56 x Eve Tokimatsuri 1190 9 x Uzuki Shimamura 2359
Emerald 4 41 Yui ab.png Yui (Angel Beats) 3457
24 x Rina Ogata 1806
41 Yui ab.png Yui (Angel Beats) 3527


Group B[edit | edit source]

Group B
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Nov 21 (Emerald 4)
4 x Yoshiko Tsushima 2961
61 x Miss Monochrome 1964 2020 Nov 29 (Emerald Gem)
2020 Nov 21 (Emerald 5) 4 Yoshiko Tsushima 2577
29 x Aoi Kiriya 1533 36 Miku dal.png Miku Izayoi 3329 2020 Dec 4 (Ruby 1)
36 Miku dal.png Miku Izayoi 3572 36 Miku dal.png Miku Izayoi 2649
Emerald 4 13 Kotori ll.png Kotori Minami 3460
13 Kotori ll.png Kotori Minami 3577 Emerald Gem
52 x Ringo Kinoshita 1721 13 Kotori ll.png Kotori Minami 3984
Emerald 4 45 Hikari revue.png Hikari Kagura 1977
20 x Kaede Takagaki 1984
45 Hikari revue.png Hikari Kagura 2532
Emerald 4
5 x Ranka Lee 2561
60 x Rise Kujikawa 1722 Emerald Gem
Emerald 4 5 Ranka Lee 1723
28 Nico ll.png Nico Yazawa 3241 28 Nico ll.png Nico Yazawa 4526 Ruby 1
37 Ritsu.png Ritsu Tainaka 2673 28 Nico ll.png Nico Yazawa 4057
Emerald 4 21 Arisa.png Arisa Ichigaya 1720
12 x Fumika Sagisawa 2634 Emerald Gem
53 x Mizuki Kanzaki 1770 12 Fumika Sagisawa 2433
Emerald 4 21 Arisa.png Arisa Ichigaya 2552
21 Arisa.png Arisa Ichigaya 2583
44 Claudine.png Claudine Saijou 2020


Group C[edit | edit source]

Group C
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Nov 21 (Emerald 5)
2 Miu 227.png Miu Takigawa 2731
63 Minmay.png Minmay Lynn 1951 2020 Nov 29 (Emerald Gem)
Emerald 5 2 Miu 227.png Miu Takigawa 2387
31 x Mikuru Natsuki 1798 34 Sakura zs.png Sakura Minamoto 2831 2020 Dec 7 (Ruby 2)
34 Sakura zs.png Sakura Minamoto 3008 15 Sakura zs.png Sakura Minamoto 2169
Emerald 5 47 Maki ll.png Maki Nishikino 3267
15 x Lisa Imai 2999 Emerald Gem
50 x Sheryl Nome 1625 15 Lisa Imai 2052
Emerald 5 47 Maki ll.png Maki Nishikino 3888
18 Masami.png Masami Iwasawa 2554
47 Maki ll.png Maki Nishikino 3065
Emerald 5
7 x Poporon 2408
58 x Noel Kannagi 1944 Emerald Gem
Emerald 5 7 Poporon 2522
26 x Ran Mitake 2682 26 Ran Mitake 2870 Ruby 2
39 x Shiki Ichinose 2016 26 Ran Mitake 2286
Emerald 5 42 Honoka.png Honoka Kousaka 3110
10 x Megumi Noda 1370 Emerald Gem
55 Yukina m.png Yukina Minato 3397 55 Yukina m.png Yukina Minato 2342
Emerald 5 42 Honoka.png Honoka Kousaka 3672
23 x Nana Daiba 1828
42 Honoka.png Honoka Kousaka 3442


Group D[edit | edit source]

Group D
Round of 64 Round of 32 Sweet 16
2020 Nov 21 (Emerald 5)
3 x Priscilla Asagiri 1590
62 x Sayo Hikawa 2971 2020 Nov 29 (Emerald Gem)
Emerald 5 62 Sayo Hikawa 2641
30 Jirou.png Kyouka Jirou 1511 35 Iori Minase 2526 2020 Dec 7 (Ruby 2)
35 x Iori Minase 3245 62 Sayo Hikawa 2167
Emerald 5 14 Mugi.png Tsumugi Kotobuki 3280
14 Mugi.png Tsumugi Kotobuki 3873 Emerald Gem
51 x Saaya Yamabuki 1785 14 Mugi.png Tsumugi Kotobuki 4389
Emerald 5 19 Chihaya Kisaragi 1980
19 x Chihaya Kisaragi 3083
46 x Ichigo Hoshimiya 1401
Emerald 5
6 x Maya Tendou 2502
59 x Kanata Sorami 1905 Emerald Gem
Emerald 5 6 Maya Tendou 1917
27 Saki zs.png Saki Nikaidou 1917 38 Imas rin.png Rin Shibuya 3392 Ruby 2
38 Imas rin.png Rin Shibuya 2953 38 Imas rin.png Rin Shibuya 2729
Emerald 5 43 Riko ll.png Riko Sakurauchi 2235
11 x Haruka Amami 2420 Emerald Gem
54 x Sakura Fujima 2194 11 Haruka Amami 2573
Emerald 5 43 Riko ll.png Riko Sakurauchi 2747
22 x Cyan Hijirikawa 1569
43 Riko ll.png Riko Sakurauchi 2913


Elite Eight[edit | edit source]

Elite Eight
Quarter-finals (RB 3) Semi-finals (RB 4) Final
32 Yuna sao.png Yuna (SAO) 2539
41 Yui ab.png Yui (Angel Beats) 3579
41 Yui ab.png Yui (Angel Beats) 3078
13 Kotori ll.png Kotori Minami 3230 13 Kotori ll.png Kotori Minami 3540
28 Nico ll.png Nico Yazawa 2636 13 Kotori ll.png Kotori Minami 2950
14 Mugi.png Tsumugi Kotobuki 3174
47 Maki ll.png Maki Nishikino 3468
42 Honoka.png Honoka Kousaka 2140 47 Maki ll.png Maki Nishikino 3154
14 Mugi.png Tsumugi Kotobuki 3377
14 Mugi.png Tsumugi Kotobuki 3213
38 Imas rin.png Rin Shibuya 2821


2020 Couples/Ships Contest[edit | edit source]

All couples are ships, but not all ships can be couples.

Pairings are divided into three types:

  • Hetero - heterosexual; consisting of one male and one female.
  • Yaoi - homosexual pairing between two males. Also known as boy's love (BL).
  • Yuri - homosexual pairing between two females. The term literally means lily in Japanese.


Each pairing also has a given status:


Nominations & Entrants[edit | edit source]

The exhibition started, as always, with a nomination round lasting 7 days. The rules were as follows: [Link 1]

  • Each voter is given a ballot with 8 entries.
  • For each entry, nominate two characters from an anime show that you would like to participate. Gender, name spelling, and order of characters do not matter.
  • 32 characters with the highest nominations will qualify into the main bracket.


IMPORTANT CONDITIONS:

  • Human, humanoid, and anthropomorphic characters only.
  • Nominate at least 3 pairs.
  • Maximum of 3 pairs per franchise.
  • One character, one pair only. A character cannot be present in two pairings or more.
  • Characters from manga, VN, LN, and video games that have no anime adaptation yet are allowed.
  • If one or both characters have appeared in this year's Main Tournament (Aquamarine) or its Tournament of Champions, they will be disqualified.



Here are the 25 pairs who were directly qualified for the exhibition contest: [Link 2]
For desktop users, mouse over the pairing type to see its status. Note that doing so will reveal spoilers for the anime's source material.

Directly Qualified
P1 P2 Pairing Name Anime Series Type D. Year
Yukito air.png
Misuzu.png
Yukito Kunisaki x Misuzu Kamio Air Hetero
Raku.png
Chitoge.png
Raku Ichijou x Chitoge Kirisaki Nisekoi Hetero
Haruki panc.png
Sakura panc.png
Haruki Shiga x Sakura Yamauchi I Want to Eat your Pancreas Hetero
White blood cell.png
Rbc.png
White Blood Cell U-1146 x Red Blood Cell AE3803 Cells at Work! Hetero
Zen.png
Shirayuki.png
Zen Wistalia x Shirayuki Akagami no Shirayukihime Hetero
Mikiya.png
Shiki.png
Mikiya Kokutou x Shiki Ryougi Kara no Kyoukai Hetero
Kyousuke.png
Kirino.png
Kyousuke Kousaka x Kirino Kousaka Oreimo Hetero
Naegi.png
Kyouko k.png
Makoto Naegi x Kyouko Kirigiri Danganronpa Hetero
Heiji.png
Kazuha.png
Heiji Hattori x Kazuha Tooyama Detective Conan Hetero
Arata relife.png
Chizuru.png
Arata Kaizaki x Chizuru Hishiro ReLIFE Hetero
Kotarou azumi.png
Akane m.png
Kotarou Azumi x Akane Mizuno Tsuki ga Kirei Hetero
Tomoki s.png
Ikaros.png
Tomoki Sakurai x Ikaros Heaven's Lost Property Hetero
Kurou s.png
Kotoko.png
Kurou Sakuragawa x Kotoko Iwanaga In/Spectre Hetero 2020
Hanako kun.png
Nene yashiro.png
Hanako-kun x Nene Yashiro Toilet-Bound Hanako-kun Hetero 2020
Kazuya kino.png
Chizuru i.png
Kazuya Kinoshita x Chizuru Ichinose Rental Girlfriend Hetero 2020
Kazuya kino.png
Ruka s.png
Kazuya Kinoshita x Ruka Sarashina Rental Girlfriend Hetero 2020
Nasa.png
Tsukasa tsu.png
Nasa Yuzaki x Tsukasa Tsukuyomi Tonikaku Kawaii Hetero 2020
Sayaka.png
Kyouko s.png
Sayaka Miki x Kyouko Sakura Madoka Magica Yuri
Shinka.png
Deko.png
Shinka Nibutani x Sanae Dekomori Chuunibyou Yuri
Rize.png
Sharo.png
Rize Tedeza x Sharo Kirima Gochiusa Yuri
Mizore.png
Mizore Yoroizuka x Nozomi Kasaki Sound! Euphonium Yuri
Natsuki n.png
Yuuko euph.png
Natsuki Nakagawa x Yuuko Yoshikawa Sound! Euphonium Yuri
Yuzu aihara.png
Mei aihara.png
Yuzu Aihara x Mei Aihara Citrus Yuri
Adachi.png
Shimamura.png
Sakura Adachi x Hougetsu Shimamura Adachi and Shimamura Yuri 2020
Shinji.png
Kaworu.png
Shinji Ikari x Kaworu Nagisa Neon Genesis Evangelion Yaoi


In addition, there were 9 pairs tied in nomination votes; as a result a tiebreaker poll was held in the isml forums to determine who will advance to the main bracket.

  • Voting is done by forum-registered users only.
  • Each user has 3 votes: worth 3 points, 2 points, and 1 point respectively.
  • Users give points up to 3 pairs maximum (3 highest, 1 lowest).
  • 7 pairs with the highest points will join the other 25 qualified pairs into the main bracket, while the rest are eliminated.


Here is the result of the tiebreaker poll: [Link 3]
For desktop users, mouse over the pairing type to see its status. Note that doing so will reveal spoilers for the anime's source material.

Nomination Tiebreaker Shortlist
P1 P2 Pairing Name Anime Series Pts Type D. Year
Maki ll.png
Nico ll.png
Maki Nishikino x Nico Yazawa Love Live! School Idol Project 35 Yuri
Mira asteroid.png
Ao manaka.png
Mira Konohata x Ao Manaka Asteroid in Love 28 Yuri 2020
Himura ef.png
Yuuko ef.png
Yuu Himura x Yuuko Amamiya Ef 19 Hetero
Takao a.png
Yukari.png
Takao Akizuki x Yukari Yukino The Garden of Words 15 Hetero
Tohru a.png
Shuuichi a.png
Tohru Amuro x Shuuichi Akai Detective Conan 10 Yaoi
Elaina.png
Saya majo.png
Elaina x Saya Wandering Witch's Journey 10 Yuri 2020
Hina god.png
Youta Narukami x Hina Satou The Day I Became a God 9 Hetero 2020
Uzaki.png
Shinichi Sakai x Hana Uzaki (E) Uzaki-chan Wants to Hang Out 7 Hetero 2020
Iska.png
Aliceliese.png
Iska x Aliceliese Lou Nebulis IX (E) Kimisen 3 Hetero 2020


Bracket[edit | edit source]

Single-elimination format. Seeds 1-25 are arranged according to the number of nominations they got, which are intentionally hidden from voters. The pairs who qualified from the tiebreaker round (seed 26-32) are arranged by their points instead.

Due to the website's short horizontal space, the first two rounds will use tables with a different layout. Quarter-finals and beyond are still shown in bracket form.

Round of 32[edit | edit source]

2020 Couple / Ship Round of 32
Matchday Pair 1 --- Score --- Pair 2
Ruby 4 (01) Nasa x Tsukasa Nasa.png Tsukasa tsu.png 4599 - 1980 (32) Youta n.png Hina god.png Youta x Hina
Ruby 4 (16) Hanako-kun x Nene Hanako kun.png Nene yashiro.png 2792 - 2864 (17) Arata relife.png Chizuru.png Arata x Chizuru
Ruby 5