FANDOM

1,986 Pages


  • This article is about a currently-running contest. Information may change during the course of this event. Check back every now and then for updates.


ISML 2020 is the 13th edition of the International Saimoe League contest.


This tournament marks the return of ISML 2011 champion and two-time Tournament of Champions winner Mikoto Misaka, and 2011 Male Exhibition winner Lelouch vi Britannia.





Major Format ChangesEdit

Pre-season

  • Qualified nominees increased from 72 to 120. However, the presence of direct invites means that only 64 females and 72 males will qualify directly to the regular season.
  • Preliminary period and seeding rounds return this year, their last appearance being in 2015.


Regular season

  • Participants increased from last year's 72 to this year's 96.
  • The regular season format is changed; it is now split into 3 group stages.
    • Split 1: 96 participants; Aquamarine
    • Split 2: 64 participants; Topaz, Amethyst, Sapphire
    • Split 3: 32 participants; Emerald, Ruby, Diamond.
  • Wildcard rounds this year will now be held after the end of the first two group stages, namely: after Aquamarine and Sapphire.


Exhibition awards

  • Jewelry exhibitions (aka consolation gems) return after their last appearance in 2014. The award will also be given to males for the first time. The award's format is now similar to the necklace / pendant rounds: decided through Instant-runoff voting.


Details of each stage's format will be shown in their respective sections.


NominationsEdit

  • Nomination period lasts seven days.
  • Only 106 (female) and 114 (male) characters with the highest nominations will make it in the Preliminary rounds. If multiple nominees are tied for last place, then those tied contestants will advance to Preliminaries even if their numbers exceed the nomination limit.
  • Nominating Direct Invites and the 8 most recent champions are NOT ALLOWED.
  • If a female does not qualify for the main tournament, but has enough nominations necessary to qualify for a seasonal contest, she will compete there instead.

Nomination Tiebreakers (except last place):

  1. ISML Career regular season wins
  2. ISML Career Main tournament wins
  3. Latest anime release (only new episodes/releases are counted)
  4. Staff selection



Nomination ResultsEdit

Direct InvitesEdit

2019 Necklace Winners
Topaz Amethyst Sapphire Emerald Ruby Diamond
19
10
23
Kurumi
Maisan
9
Rin Tohsaka Yukino Yukinoshita Sagiri Izumi Kurumi Tokisaki  Mai Sakurajima Kurisu Makise
Fate Series Oregairu Eromanga-sensei Date A Live Bunny Girl Senpai Steins;Gate


2019 Seasonals
Winter Diadem Spring Diadem Summer Diadem Fall Diadem Winter Runner-up Spring Runner-up Summer Runner-up Fall Runner-up
Kaguya
Fumino
Gray
Ishtar
Miku
Nezuko
Shamiko
Enterprise al
Kaguya Shinomiya Fumino Furuhashi Gray Ishtar Miku Nakano Nezuko Kamado Yuuko Yoshida "Shamiko" USS Enterprise CV-6
Kaguya-sama wa Kokurasetai Bokuben Lord El-Melloi II Case Files (Fate) Fate/Grand Order: Babylonia 5-toubun no Hanayome Kimetsu no Yaiba Machikado Mazoku Azur Lane


Pendant Winners
Topaz Amethyst Sapphire Emerald Ruby Diamond
Riku
Sakuta
Kiyotaka
Tomoya
Touma
Yuuta
Riku Dola Sakuta Azusagawa Kiyotaka Ayanokouji Tomoya Okazaki Touma Kamijou Yuuta Togashi
No Game no Life: Zero Bunny Girl Senpai Classroom of the Elite Clannad Toaru series Chuunibyou demo Koi ga Shitai!


QualifiedEdit

To view nomination results by anime, go to the results page.


Female Division


Male Division

[Note 1] Since both contestants have zero ISML career regular season wins before this year, Inosuke Hashibira breaks the tie over Dio Brando using the recent anime release rule (2019 > 2015), causing him to occupy the very last slot that directly qualifies into the regular season. However, the Preliminary Round 2 match involved Inosuke, which was a mistake made by the ISML staff. They decided to replay the match for another day, this time with Dio replacing Inosuke's place. (Both contestants are also tied whth Sasuke in nominations, but Sasuke is given priority due to being an ISML veteran with several wins under his belt)



Did Not QualifyEdit

Female Division

Male Division



Preliminary RoundsEdit

Elimination RoundsEdit

Format:

  • Direct Invites will skip this stage entirely.
  • Round 1: All female nominees ranked 85th and below and males ranked 91st and below will be subject to an approval voting match.
    • Top 6 will advance to round 2, the rest will GO HOME. If last place is tied between multiple contestants, they will also advance as well, even if the number of qualified players exceeds past six.
  • Round 2: Six survivors from round 1 will join 18 nominees ranked 65th-84th (females) or 73rd-90th (males), this time in an range-voting match.
    • Top 18 with the highest votes advance. Among them, top 6 will go to Seedings Round 4, and the remaining 12 will be seeded from 85-96.  Bottom 6 will be eliminated.




Round 1Edit

Prelims Round 1 Female (Approval Voting)
Survived - 7*
Kaede bgs Kaede Azusagawa 1328 Hinata wataten Hinata Hoshino 868
Aqua Aqua 1168 Ayase Ayase Aragaki 847
Jibril1 Jibril 1022 Isuzu Isuzu Sento 847
Tomoyo Tomoyo Sakagami 968 * Last place is tied, both will advance
Eliminated - 18
Itsuki Itsuki Nakano 819 Cc C.C. 662
Itsuwa1 Itsuwa 815 Chitoge Chitoge Kirisaki 651
Kanao Kanao Tsuyuri 804 Ewood Eucliwood Hellscythe 626
Gabriel Gabriel Tenma White 794 Hitagi Hitagi Senjougahara 623
Ran Ran Mouri 794 Nero fate Nero (Saber Extra) 601
Kirino Kirino Kousaka 779 Asuka ls Asuka Langley Soryu 580
Konata Konata Izumi 737 Raphtalia Raphtalia 512
Shiki Shiki Ryougi 698 Momo chiyoda Momo Chiyoda 509
Nozomi hibike Nozomi Kasaki 669 Emma Emma 480


Prelims Round 1 Male (Approval Voting)
Survived - 6
Masamune izumi Masamune Izumi 968 Yaichi Yaichi Kuzuryuu 687
Ash Ash Ketchum / Satoshi 808 Bell Bell Cranel 680
Inuyasha Inuyasha 722 Sesshomaru Sesshomaru 669
Eliminated - 23
Kakine Teitoku Kakine 658 Ichigo Ichigo Kurosaki 413
Maou sadao Sadao Maou 655 Sebastian Sebastian Michaelis 402
Tatsuya Tatsuya Shiba 616 Hinata s Shouyou Hinata 398
Light Light Yagami 605 Tennouji Kotarou Tennouji 398
Zoro Roronoa Zoro 584 Rei kiriyama Rei Kiriyama 377
Makoto itou Makoto Itou 569 Yuichiro Yuichiro Hyakuya 359
Ruka Ruka Urushibara 569 K natsume Kyousuke Natsume 338
Kakyoin Noriaki Kakyoin 544 Shinra Shinra Kusakabe 292
Takumi Takumi Usui 477 Ginko Ginko (Mushishi) 274
Naegi Makoto Naegi 462 Haiji Haiji Kiyose 170
Ranpo bungou Ranpo Edogawa (Bungou) 455 Sougo ousaka Sougo Ousaka 160
Shinji Shinji Ikari 430



Round 2Edit

Prelims Round 2 Female (Range Voting)
Advanced to Seedings Rd 4 - 6
Kaede bgs Kaede Azusagawa 15,095 Ram Ram 14,034.9
Shouko m Shouko Makinohara 14,455.4 Aqua Aqua 13,793.5
Jibril1 Jibril 14,061.9 Tohru dragon Tohru (Dragon Maid) 13,679.1
Survived - 12 (Seeded 85-96)
(85) Tomoyo Tomoyo Sakagami 13,517.6 (91) Suzune Suzune Horikita 11,806.3
(86) Yoshino dal Yoshino (DAL) 13,410.8 (92) Nino nakano Nino Nakano 11,767.7
(87) Chiyo s Chiyo Sakura 12,934.8 (93) Ginko sora Ginko Sora 11,479.8
(88) Isuzu Isuzu Sento 12,771.4 (94) Yotsuba Yotsuba Nakano 11,367.2
(89) Ayase Ayase Aragaki 12,092.3 (95) Holo Holo 10,760.3
(90) Menma Meiko Honma 12,042.8 (96) Cocoa Hot Cocoa 10,647.1
Eliminated - 7
Hinata wataten Hinata Hoshino 10,611.6 Rachel Rachel Gardner 9613.6
Mayuri Mayuri Shiina 10,480 Shinobu Shinobu Oshino 9417
Mizore Mizore Yoroizuka 10,230.7 Touko nanami Touko Nanami 7752
Reines Reines El-Melloi Archisorte 9751.2


Prelims Round 2 Male (Range Voting)
Advanced to Seedings Rd 4 - 6
Masamune izumi Masamune Izumi 10,764.7 Itachi Itachi Uchiha 9698.5
Taihei Taihei Doma 10,573.6 Akihito Akihito Kanbara 9395
Ash Ash Ketchum 10,050.9 Dio Dio Brando 9245.7
Survived - 12 (Seeded 85-96)
(85) Inuyasha Inuyasha 8778.8 (91) Bell Bell Cranel 8121.7
(86) Shuuichi hibike Shuuichi Tsukamoto 8551.9 (92) Karna fate Karna (Lancer of Red) 7903.9
(87) Souma Soma Yukihira 8531.9 (93) Ikki Ikki Kurogane 7131.8
(88) Fuutarou Fuutarou Uesugi 8457.5 (94) Seiya cautious Seiya Ryuuguuin 7123.9
(89) Yaichi Yaichi Kuzuryuu 8279.7 (95) Mob Shigeo Kageyama 6921.5
(90) Sesshomaru Sesshomaru 8171.8 (96) Rentaro Rentaro Satomi 6501.1
Eliminated - 6
Iori kitahara Iori Kitahara 5984.7 Hyakkimaru Hyakkimaru 5317
Reigen Arataka Reigen 5710.8 Tsunayoshi Tsunayoshi Sawada 5101.2
Hei Hei 5561.1 Tomoe Tomoe 4796.8




Seeding RoundsEdit

Format:

  • These seedings will decide the match-ups of the initial group stage.
  • Round 1: Top 24 nominees will play, including Direct invites. Range-voting. Top 18 players will be seeded from 1-18. The remaining six will play in round 2.
  • Round 2: Six players from Rd 1 will join the next 18 nominees. Approval voting. Top 18 players will be seeded from 19-36. The remaining six will play in round 3.
  • Round 3: Six players from Rd 2 will join the next 18 nominees (24 total). Range-voting. These players will be seeded from 37-60.
  • Round 4: Six Preliminary survivors will join the next 18 nominees (24 total). Approval voting. These players will be seeded from 61-84.
  • The remaining contestants (85-96) are already seeded in Preliminary Round 2.


Female DivisionEdit

Female Seeds Rd 1 (Range Voting)
Seeded (1 - 18)
(1) Mikoto Mikoto Misaka 46,487.2 (10) Rin tohsaka Rin Tohsaka 32,872.9
(2) Kaguya Kaguya Shinomiya 44,363.4 (11) Sagiri Sagiri Izumi 31,054.2
(3) Yukino Yukino Yukinoshita 43,422.8 (12) Emilia Emilia 30,547
(4) Asuna Asuna Yuuki 38,220.1 (13) Mio kon Mio Akiyama 27,127.1
(5) Mashiro Mashiro Shiina 37,019,1 (14) Misaki Misaki Shokuhou 26,888.4
(6) Maisan Mai Sakurajima 36,096.7 (15) Kurisu Kurisu Makise 26,063.2
(7) Rikka chuuni Rikka Takanashi 34,761.9 (16) Kumiko Kumiko Oumae 24,175
(8) Iroha Iroha Isshiki 34,022.2 (17) Miku Miku Nakano 24,076.5
(9) Kurumi Kurumi Tokisaki 33,929.3 (18) Gray Gray (Fate) 22,945.1
Relegated - 6
Nezuko Nezuko Kamado 21,878.8 Kazusa Kazusa Touma 17,677.6
Fumino Fumino Furuhashi 18,303.9 Shamiko Yuuko "Shamiko" Yoshida 13,945.5
Ishtar Ishtar (Fate) 17,780.3 Enterprise al USS Enterprise (CV-6) 13,484.5
Female Seeds Rd 2 (Approval Voting)
Seeded (19 - 36)
(19) Chika f Chika Fujiwara 2326 (28) Yui h Yui Hirasawa 1593
(20) Yui yuigahama Yui Yuigahama 1996 (29) Saber Saber 1569
(21) Shiro1 Shiro 1838 (30) Taiga Taiga Aisaka 1520
(22) Kuroko Kuroko Shirai 1837 (31) Kei karuizawa Kei Karuizawa 1502
(23) Shouko Shouko Nishimiya 1711 (32) Tamako Tamako Kitashirakawa 1404
(24) Utaha Utaha Kasumigaoka 1702 (33) Nagisa Nagisa Furukawa 1391
(25) Nao Nao Tomori 1671 (34) Alice zuberg Alice Zuberg 1310
(26) Chino Chino Kafuu 1635 (35) Homura Homura Akemi 1252
(27) Index Index 1616 (36) Isla1 Isla 1251
Relegated - 6
Nezuko Nezuko Kamado 1195 Ishtar Ishtar (Fate) 950
Fumino Fumino Furuhashi 1122 Shamiko Yuuko "Shamiko" Yoshida 799
Kazusa Kazusa Touma 1120 Enterprise al USS Enterprise (CV-6) 671
Female Seeds Rd 3 (Range Voting)
Seeded (37 - 60)
(37) Hina amano Hina Amano 14,997 (49) Haruhi Haruhi Suzumiya 10,269.4
(38) Schwi Schwi Dola 13,710.3 (50) Madoka Madoka Kaname 9983.9
(39) Eriri Eriri S. S. 13,121.2 (51) Shinobu kny Shinobu Kochou 9777
(40) Ai haibara Ai Haibara 12,430.6 (52) Mei misaki Mei Misaki 9720.4
(41) Nezuko Nezuko Kamado 11,728 (53) Reina Reina Kousaka 9678
(42) Azusa nakano Azusa Nakano 11,550.5 (54) Nanami Nanami Aoyama 9319.7
(43) Haruno Haruno Yukinoshita 11,051.1 (55) Ishtar Ishtar (Fate) 8952.6
(44) Takagi Takagi-san 10,871.9 (56) Kazusa Kazusa Touma 8760.1
(45) Megumin Megumin 10,757.4 (57) Fumino Fumino Furuhashi 8725.3
(46) Kaori Kaori Miyazono 10,640.7 (58) Yuu koito Yuu Koito 6976.8
(47) Mirai Mirai Kuriyama 10,561.3 (59) Shamiko Yuuko "Shamiko" Yoshida 5882.8
(48) 02 02 10,307.4 (60) Enterprise al USS Enterprise (CV-6) 5650.1
Female Seeds Rd 4  (Approval Voting)
Seeded (61 - 84)
(61) Hayasaka Ai Hayasaka 1565 (73) Sinon Sinon 1053
(62) Mitsuha Mitsuha Miyamizu 1364 (74) Aqua Aqua 1045
(63) Ruiko Ruiko Saten 1228 (75) Jibril1 Jibril 1037
(64) Kanna Kanna Kamui 1224 (76) Tohka Tohka Yatogami 999
(65) Kaede bgs Kaede Azusagawa 1156 (77) Chtholly Chtholly N. S. 921
(66) Sora kasugano Sora Kasugano 1154 (78) Sakura matou Sakura Matou 909
(67) Ram Ram 1130 (79) Yuki nagato Yuki Nagato 903
(68) Shouko m Shouko Makinohara 1090 (80) Cardcaptor Sakura Kinomoto 829
(69) Illya Illyasviel von Einzbern 1080 (81) Mikasa Mikasa Ackerman 804
(70) Tohru dragon Tohru (Dragon Maid) 1056 (82) Inori Inori Yuzuriha 795
(71) Origami Origami Tobiichi 1055 (83) Mafuyu Mafuyu Kirisu 745
(72) Umaru Umaru Doma 1054 (84) Eresh fate Ereshkigal (Fate) 652


 Male DivisionEdit

Male Seeds Rd 1 (Range Voting)
Seeded (1 - 18)
(1) Miyuki shirogane Miyuki Shirogane 33,522.4 (10) Subaru1 Subaru Natsuki 22,227.4
(2) Ishigami Yuu Ishigami 32,137.8 (11) Tomoya Tomoya Okazaki 20,844.4
(3) Sakuta Sakuta Azusagawa 28,942.1 (12) Waver Waver Velvet 20,503.2
(4) Levi Levi Ackerman 27,780.6 (13) Okabe Rintarou Okabe 19,641
(5) Touma Touma Kamijou 27,642.3 (14) Archer Archer (F/SN) 19,316.2
(6) Yuuta Yuuta Togashi 24,777.2 (15) Eugeo Eugeo 19,219
(7) Riku Riku Dola 24,075.2 (16) Lancer Lancer (F/SN) 18,787.7
(8) Tanjiro Tanjiro Kamado 22,763.3 (17) Shirou Shirou Emiya 18,320
(9) Kiyotaka Kiyotaka Ayanokouji 22,520.9 (18) Conan Conan Edogawa 18,262.5
Relegated - 6
Gilgamesh Gilgamesh 17,766.4 Takashi Takashi Natsume 16,429.4
Jotaro Jotaro Kujo 17,113.9 Eren Eren Yeager 14,346.3
Saiki Kusuo Saiki 16,507.3 Osamu bungou Osamu Dazai (Bungou) 13,834.9
Male Seeds Rd 2 (Approval Voting)
Seeded (19 - 36)
(19) Taki Taki Tachibana 1758 (28) Kousei Kousei Arima 1135
(20) Saika Saika Totsuka 1482 (29) Kyon1 Kyon 1122
(21) Otosaka Yuu Otosaka 1246 (30) Kaito kid Kaito Kuroba 1093
(22) Jotaro Jotaro Kujo 1197 (31) Takashi Takashi Natsume 1070
(23) Lelouch Lelouch vi Britannia 1184 (32) Saiki Kusuo Saiki 1047
(24) Sorata Sorata Kanda 1155 (33) Eren Eren Yeager 1000
(25) Shidou Shidou Itsuka 1154 (34) Mochizou Mochizou Ooji 984
(26) Gilgamesh Gilgamesh 1153 (35) Edward Edward Elric 956
(27) Ryuuji Ryuuji Takasu 1147 (36) Yato Yato 951
Relegated - 6
Koyomi Koyomi Araragi 894 Osamu bungou Osamu Dazai (Bungou) 828
Ken kaneki Ken Kaneki 859 Zenitsu Zenitsu Agatsuma 737
Giyuu Giyuu Tomioka 829 Haruka nanase Haruka Nanase 454
Male Seeds Rd 3 (Range Voting)
Seeded (37 - 60)
(37) Saitama Saitama 9955.1 (49) Zenitsu Zenitsu Agatsuma 7398.2
(38) Kiritsugu Kiritsugu Emiya 9497.2 (50) Luffy Monkey D. Luffy 7271.9
(39) Kazuma Kazuma Satou 9415.6 (51) Koyomi Koyomi Araragi 6914.9
(40) Haruka kasugano Haruka Kasugano 8745 (52) Ainz Ainz Ooal Gown  6904.2
(41) Joseph Joseph Joestar 8665.6 (53) Nagisa assclass Nagisa Shiota 6784.6
(42) Yuzuru Yuzuru Otonashi 8648 (54) Enkidu fate Enkidu (Fate) 6719.5
(43) Merlin fate Merlin (Fate) 8598 (55) Willem Willem Kmetsch 6525.9
(44) Giyuu Giyuu Tomioka 8462.1 (56) Gintoki Gintoki Sakata 6458.6
(45) Naruto Naruto Uzumaki 8321.8 (57) Karma Karma Akabane 6432.4
(46) Osamu bungou Osamu Dazai (Bungou) 7891.5 (58) Shu Shu Ouma 6295
(47) Ken kaneki Ken Kaneki 7555.8 (59) Haruka nanase Haruka Nanase 5367.2
(48) Isaac Isaac Foster 7499.3 (60) Chuuya bungou Chuuya Nakahara (Bungou) 4710.6
Male Seeds Rd 4 (Approval Voting)
Seeded (61 - 84)
(61) Shouya Shouya Ishida 952 (73) Sasuke Sasuke Uchiha 691
(62) Satoshi Satoshi Fukube 944 (74) Giorno Giorno Giovanna 689
(63) Ryuunosuke akasaka Ryuunosuke Akasaka 911 (75) Akihito Akihito Kanbara 670
(64) Masamune izumi Masamune Izumi 894 (76) Hiro16 Hiro (016) 667
(65) Taihei Taihei Doma 870 (77) Syaoran Syaoran Li 631
(66) Aki Tomoya Aki 801 (78) Senku Senku 576
(67) Nishikata Nishikata 799 (79) Izayoi Izayoi Sakamaki 533
(68) Itachi Itachi Uchiha 781 (80) Naofumi Naofumi Iwatani 531
(69) Ash Ash Ketchum 780 (81) Mikaela Mikaela Hyakuya 486
(70) Dio Dio Brando 777 (82) Ray Ray (TPN) 476
(71) Hodaka Hodaka Morishima 748 (83) Koichi another Koichi Sakakibara 459
(72) Inosuke Inosuke Hashibira 732 (84) Norman Norman (TPN) 443




Regular SeasonEdit

This section will only display the results of each group stage. To view the group draw, group details, and all of the regular season matches, see the results page.

In the regular season, contestants are split into several groups, playing a single round-robin tournament. Every period lasts 5 matches, with the exception of Aquamarine, which lasts 8 matchdays (but a contestant still plays 5 matches in that period).

Group Tiebreakers:

  1. Win-loss record (if wins are tied, draws will be counted)
  2. Head-to-head record (group stage only)
  3. CVPt.D (Cumulative vote points difference)
  4. CVPts earned
  5. Staff selection


Split 1Edit

Aquamarine period. 96 players are split into 16 groups of 6.

  • Top 3 advance to Split 2
  • Top eight 4th placers based on necklace / pendant criteria will advance as well.
  • The remaining 4th and 5th placers are relegated to Wildcards
  • Sixth placers are outright eliminated.


Legend - Bold: Necklace / pendant;  Underline: Jewelries;  Italic: WildcardsStrikethrough: Eliminated in groups, Italic strikethrough:, Eliminated in Wildcards.

Aquamarine Group Results (Female)
Group 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
A Mikoto Mikoto Kanna Kanna Tamako Tamako Kaede bgs Kaede (BGS) Nagisa Nagisa F. Cocoa Cocoa
B Kaguya Kaguya Ruiko Ruiko Kei karuizawa Kei K. Alice zuberg Alice Z. Sora kasugano Sora K. Holo Holo
C Yukino Yukino Mitsuha Mitsuha Taiga Taiga Ram Ram Homura Homura Yotsuba Yotsuba
D Asuna Asuna Hayasaka Ai Hayasaka Shouko m Shouko M. Saber Saber Isla1 Isla Ginko sora Ginko S.
E Mashiro Mashiro Hina amano Hina A. Illya Illya Yui h Yui H. Nino nakano Nino Enterprise al Enterprise (AL)
F Maisan Mai S. Index Index Schwi Schwi Tohru dragon Tohru Suzune Suzune Shamiko Shamiko
G Rikka chuuni Rikka Eriri Eriri Chino Chino Menma Menma Origami Origami Yuu koito Y. Koito
H Nao Nao Iroha Iroha Ai haibara Ai Haibara Umaru Umaru Fumino Fumino Ayase Ayase
I Kurumi Kurumi Utaha Utaha Sinon Sinon Nezuko Nezuko Isuzu Isuzu Kazusa Kazusa
J Shouko Shouko N. Rin tohsaka Rin Aqua Aqua Azusa nakano Azusa N. Ishtar Ishtar (Fate) Chiyo s Chiyo S.
K Kuroko Kuroko Sagiri Sagiri Nanami Nanami Jibril1 Jibril Haruno Haruno Y. Yoshino dal Yoshino
L Emilia Emilia Shiro1 Shiro Takagi Takagi Reina Reina Tomoyo Tomoyo Tohka Tohka
M Yui yuigahama Yui Y. Mio kon Mio Megumin Megumin Mei misaki Mei Misaki Chtholly Chtholly Eresh fate Eresh (Fate)
N Chika f Chika Misaki Misaki S. Kaori Kaori Shinobu kny Shinobu K. Sakura matou Sakura M. Mafuyu Mafuyu
O Kurisu Kurisu Mirai Mirai Madoka Madoka Gray Gray (Fate) Yuki nagato Yuki N. Inori Inori
P Miku Miku N. Haruhi Haruhi 02 02 Mikasa Mikasa Kumiko Kumiko Cardcaptor Cardcaptor


Aquamarine Group Results (Male)
Group 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
A Miyuki shirogane Miyuki Eren Eren Saiki K. Saiki Taihei Taihei Masamune izumi M. Izumi Rentaro Rentaro
B Ishigami Ishigami Takashi Takashi Ryuunosuke akasaka R. Akasaka Mochizou Mochizou Aki Tomoya Aki Mob Mob
C Sakuta Sakuta Kaito kid Kaito Kid Edward Edward Satoshi Satoshi F. Nishikata Nishikata Seiya cautious Seiya R.
D Levi Levi Shouya Shouya Itachi Itachi Kyon1 Kyon Yato Yato Ikki Ikki
E Touma Touma Kousei Kousei Saitama Saitama Karna fate Karna Ash Ash Chuuya bungou Chuuya
F Yuuta Yuuta Kiritsugu Kiritsugu Ryuuji Ryuuji Dio Dio Bell Bell Haruka nanase Haruka N.
G Riku Riku D. Kazuma Kazuma Gilgamesh Gil Hodaka Hodaka Shu Shu Sesshomaru Sesshomaru
H Tanjiro Tanjiro Shidou Shidou Haruka kasugano Haruka K. Karma Karma Yaichi Yaichi Inosuke Inosuke
I Kiyotaka Kiyotaka Sorata Sorata Sasuke Sasuke Gintoki Gintoki Joseph Joseph Fuutarou Fuutarou
J Subaru1 Subaru Willem Willem Lelouch Lelouch Yuzuru Yuzuru Souma Soma Giorno Giorno
K Tomoya Tomoya O. Merlin fate Merlin Jotaro Jotaro Enkidu fate Enkidu Akihito Akihito Shuuichi hibike Shuuichi
L Otosaka Otosaka Nagisa assclass Nagisa S. Waver Waver Giyuu Giyuu Inuyasha Inuyasha Hiro16 016
M Saika Saika Okabe Okabe Ainz Momonga Naruto Naruto Norman Norman Syaoran Syaoran
N Taki Taki Archer Archer Osamu bungou Osamu (BSD) Koyomi Koyomi Senku Senku Koichi another Koichi S.
O Conan Conan Eugeo Eugeo Ken kaneki Ken Kaneki Luffy Luffy Izayoi Izayoi Ray Ray
P Shirou Shirou Lancer Lancer Isaac Isaac Zenitsu Zenitsu Naofumi Naofumi Mikaela Mikaela




Split 2Edit

Topaz, Amethyst, and Sapphire. 64 players are split into 4 groups of 16.

  • Top 6 advance to Split 3
  • 7th to 11th are relegated to Wildcards
  • 12th to 16th are outright eliminated.


Legend - Bold: Necklace / pendant; Underline: Jewelries; Italic: Wildcards; Strikethrough: Eliminated in groups, Italic strikethrough:, Eliminated in Wildcards.


Split 3Edit

Emerald, Ruby, Diamond. 32 players are split into 2 groups of 16.

  • Top 8 advance to playoffs.
  • 9th to 16th are eliminated, but they will play consolation matches during the playoffs, giving them a chance to surpass some of the eliminated playoff contestants in terms of final rankings.


Legend - Bold: Necklace / pendant; Underline: Jewelries; Strikethrough: Eliminated.





Gem and Wildcard RoundsEdit

FormatEdit

Irv flowchart

After every period, the top 8 players based on necklace / pendant crietria will qualify for the necklace / pendant round. These criteria only applies to that particular period only.

Qualification Criteria:

  1. Current group position
  2. Win-loss record (if wins are tied, draws will be counted)
  3. CVPt.D (Cumulative vote points difference)
  4. CVPts (Cumulative vote points) earned
  5. Staff selection


Gem Rounds format:

  • Instant-runoff vote (IRV) format. Rank your favorites in order of preference.
  • The winner receives the Necklace (females) or Pendant (males) of the respective period, plus a Shiny New Poster™ made by the staff themselves. They will also receive a Direct Invite on next year's tournament should they fail to win it all this year.
  • Each contestant can only win a necklace/pendant once per year. Once they win a necklace/pendant, they will be banned from participating in further gem rounds on that year.


Wildcard format:

  • 2020's wildcard rounds will only occur two times: after Aquamarine (24 players) and Sapphire (20 players).
  • Selected players will be placed into an approval voting match. Top 8 players will survive for the next stage, and the rest will say goodbye to this contest.



Aquamarine Edit

Qualified for Gem Rounds  (Source thread)

Qualified for Aquamarine Gem Rounds
Legend: Qualified, Disqualified.
# Female Name Grp W CVPt. D # Male Name Grp W CVPt. D
1 Kaguya Kaguya Shinomiya B 5 6.022 1 Miyuki shirogane Miyuki Shirogane A 5 5.099
2 Kurumi Kurumi Tokisaki I 5 5.449 2 Ishigami Yuu Ishigami B 5 4.957
3 Asuna Asuna Yuuki D 5 5.212 3 Touma Touma Kamijou E 5 3.164
4 Yukino Yukino Yukinoshita C 5 4.212 4 Taki Taki Tachibana N 5 3.072
5 Chika f Chika Fujiwara N 5 4.199 5 Levi Levi Ackerman D 5 2.984
6 Mikoto Mikoto Misaka A 5 3.801 6 Sakuta Sakuta Azusagawa C 5 2.928
7 Mashiro Mashiro Shiina E 5 3.693 7 Riku Riku Dola G 5 2.852
8 Shouko Shouko Nishimiya J 5 3.195 8 Kiyotaka Kiyotaka Ayanokouji I 5 2.649
9 Shiro1 Shiro L 5 3.050 9 Yuuta Yuuta Togashi F 5 2.385
10 Maisan Mai Sakurajima F 5 2.803 10 Otosaka Yuu Otosaka L 5 2.186
11 Rikka chuuni Rikka Takanashi G 5 2.756 11 Shirou Shirou Emiya P 5 2.105
12 Kurisu Kurisu Makise O 5 2.277 12 Saika Saika Totsuka M 5 1.962
13 Miku Miku Nakano P 5 1.664 13 Tanjiro Tanjiro Kamado H 5 1.866
14 Nao Nao Tomori H 5 1.630 14 Conan Conan Edogawa O 5 1.862
15 Kuroko Kuroko Shirai K 4 1.625 15 Tomoya Tomoya Okazaki K 5 1.529
16 Yui yuigahama Yui Yuigahama M 4 1.310 16 Subaru1 Subaru Natsuki J 4 1.861


Results (Source page)

Aquamarine Necklace
Contestant Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Rd 6 Rd 7
Asuna Asuna Yuuki 2770 2821 2929 3127 3336 3807 4646
Mikoto Mikoto Misaka 2077 2131 2224 2339 2494 2771 3679
Kaguya Kaguya Shinomiya 1149 1314 1451 1613 1862 2333
Yukino Yukino Yukinoshita 1031 1049 1121 1193 1383
Mashiro Mashiro Shiina 713 738 945 947
Shouko Shouko Nishimiya 746 782 829
Kurumi Kurumi Tokisaki 605 638
Chika f Chika Fujiwara 415
Aquamarine Pendant
Contestant Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Rd 6 Rd 7
Riku Riku Dola 2781 2842 2871 2986 3112 3361 4236
Touma Touma Kamijou 1849 1928 1957 2076 2227 2425 3127
Miyuki shirogane Miyuki Shirogane 1189 1250 1527 1631 1840 2402
Sakuta Sakuta Azusagawa 773 848 917 1115 1244
Levi Levi Ackerman 695 745 803 868
Kiyotaka Kiyotaka Ayanokouji 614 650 701
Ishigami Yuu Ishigami 584 613
Taki Taki Tachibana 496


Aquamarine Female Wildcard (Approval Voting)
Survived - 8
Saber Saber 3500 Sora kasugano Sora Kasugano 3246
Kaede bgs Kaede Azusagawa 3495 Tohru dragon Tohru 3085
Azusa nakano Azusa Nakano 3330 Haruno Haruno Yukinoshita 3056
Nezuko Nezuko Kamado 3324 Kumiko Kumiko Oumae 3036
Eliminated - 16
Shinobu kny Shinobu Kochou 3026 Homura Homura Akemi 2845
Suzune Suzune Horikita 3015 Nino nakano Nino Nakano 2810
Reina Reina Kousaka 3012 Isuzu Isuzu Sento 2775
Nagisa Nagisa Furukawa 3000 Ishtar Ishtar (Fate) 2765
Chtholly Chtholly N. S. 2999 Tomoyo Tomoyo Sakagami 2713
Isla1 Isla 2934 Yuki nagato Yuki Nagato 2701
Alice zuberg Alice Zuberg 2928 Fumino Fumino Furuhashi 2651
Origami Origami Tobiichi 2870 Sakura matou Sakura Matou 2621
Aquamarine Male Wildcard (Approval Voting)
Survived - 8
Kyon1 Kyon 2831 Hodaka Hodaka Morishima 2730
Nishikata Nishikata 2824 Dio Dio Brando 2721
Zenitsu Zenitsu Agatsuma 2764 Yato Yato 2689
Joseph Joseph Joestar 2744 Masamune izumi Masamune Izumi 2679
Eliminated - 16
Aki Tomoya Aki 2605 Akihito Akihito Kanbara 2284
Mochizou Mochizou Ooji 2534 Inuyasha Inuyasha 2266
Ash Ash Ketchum 2532 Shu Shu Ouma 2241
Taihei Taihei Doma 2530 Senku Senku 2237
Souma Soma Yukihira 2501 Yaichi Yaichi Kuzuryuu 2131
Koyomi Koyomi Araragi 2454 Izayoi Izayoi Sakamaki 2127
Naofumi Naofumi Iwatani 2414 Karna fate Karna (Fate) 2106
Bell Bell Cranel 2375 Norman Norman 1915